U Srbiji zaražen 441 zdravstveni radnik

U Srbiji je zaražen korona virusom 441 zdravstveni radnik, od čega se 258 nalazi u bolnici sa srednjom i težom kliničkom slikom, dok su ostali u privremenim bolnicama, izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Što se tiče domova za stare, zaključno sa današnjim danom 32 korisnika su pozitivna i oni su zbrinuti, rekao je Lončar.

Takođe, 13 zaposlenih u tim domovina je zaraženo i oni su zbrinuti.

Lončar navodi da je potvrđeno je da su u domu za stare u Smederevu preminule dve osobe, ali ni jedan nema potvrde za prisustvo Kovida19.

„Prema informacija iz doma, korisnik je imao obostranu pneumoniju. Epidemiološke ekipe su tamo, preduzete su sve mere i očekujemo rezultate. Posebnu pažnju obraćamo na domove za stare i sve preduzimamo da sprečimo ulazak korone u staračke domove“, dodao je Lončar.

Nijedna bolnica nije postala žarište, zbog strogih mera

Nijedna bolnica nije postala žarište korona virusa, upravo zato što su propisane stroge mere, izjavio je epidemiolog Predrag Kon.

„Nije postala, jer to nije dozvoljeno, tu se odmah ‘odseklo’, tako što svi koji imaju i najmanje simptome ne mogu da rade, čak i oni asimptomatski, kod kojih je potvrđen virus, isključeni su iz rada“, rekao je Kon odgovarajući na pitanja novinara.

Kaže da je to urađeno iako su to ljudi, koji retko mogu da prenesu infekciju, pošto su minimalne šanse da se to dogodi uz zaštitnu opremu.

Kon je rekao da ne znamo trenutno kakav nam je imunitet populacije, pošto su stari odmah sklonjeni, kao i deca, jer su zatvorene škole.

„To ćemo preko leta otkriti, uradićemo na reprezentativnom uzorku i utvrditi koliki je imunitet u populaciji. To je veoma važno za dalja odlučivanja po pitanju korona virusa“.

Kon je rekao da su i zdravstveni radnici navikli po pitanju sezonskog gripa slobodno da se ponašaju i da je zato uvedena za njih obavezna vakcinacija, ali da se nije sprovodila baš najbolje.

Dodaje da je uvedena vakcinacija obavezna za njih i na neke boginje, kao što će biti obavezna vakcinacija za zdravstvene radnike i kada bude pronađena vakcina za koronu.

Sve smo uradili da nema žarišta u zdravstvenim ustanovama, po cenu da žrtvujemo kapacitete, rekao je Kon i dodao da to za sada funkcioniše, s obzirom da smo na maksimum epidemije.

„Očekujem da će to do kraja teći bez većih problema“, dodao je on.

Na pitanje ima li nedoumica o korona virusu i šta lekare buni u ovoj epidemiji, Kon kaže da lekare u Srbiji ništa ne buni, jer se zna da je virus izazvao epidemiju i da se lako prenosi, što je, kaže, dovoljno za sve mere koje se preduzimaju.

On je rekao da je još otvoreno pitanje šta će se dešavati preko leta, da li će virus opstati, da li će se preneti na južnu zemljinu hemisferu, kako će se prenositi…

Kovid bolnice imaju dovoljno osoblja, pružaju adekvatnu pomoć

Sve bolnice koje smo pretvorili u kovid bolnice imaju dovoljno lekara i medicinskih sestara, kao i opreme, i mogu da pruže adekvatnu pomoć pacijentima, izjavio je Lončar.

„Svi već znaju da nas zdravstveni sistem funkcioniše u sasvim drugom režimu rada u odnosu kako je bilo do sada, pre svega, zahvaljujući sposobnosti zdravstvenih radnika, njihovom voljom i željom da pomognu i da se prilagode situaciji“, rekao je Lončar odgovarajući na pres konferenciji na pitanje Pinka da li ima dovoljno medicinskih radnika, koje je pristiglo elektronskim putem.

Lončar je istakao da se došlo do toga da sve bolnice koje su pretvorene u kovid bolnice imaju dovoljno lekara, medicinskih sestara i opreme i mogu da pruže adekvatnu pomoć.

Ministar je rekao da nije bilo lako organizovati, reorganizovati i sve to uraditi, kao što, dodaje, neće biti lako ni ubuduće, te ponovio da najviše mogu da pomognu sami građani poštovanjem mera i smanjenim kontakata, jer se samo tako sprečava obolevanje.

Lončar je istakao da je važno što su se svi u vrlo kratkom roku prilagodili novom načinu rada i prihvatili preporuke i standarde, uz zahvalnost svim zdravstvenim radnicima.

„To su naši junaci i doprinos će se tek videti. To nije nešto što možemo sada da planiramo, to zavisi od više faktora, od broja novoobolelih, pogoršavanja njihovog stanja, od potrebe drugih centara gde je potrebno da pomognu lekari… Sistem se menja iz sata u sat“, rekao je Lončar.

Epidemiolog Predrag Kon je ponovio da se iz posla odmah isključuju zdravstveni radnici koji su pozitivi, ispituju se njihovi kontakti, čak i oni koji nemaju nikakve tegobe, koji se, takođe, isključuju iz procesa rada, kako ne bi došlo do prenošenja infekcije.

„Takvu zamisao smo imali unapred, svesni da ćemo ostati bez kadra. Sad smo u maksimumu, a relativno dugo treba da se oni vrate na posao, jer treba da imaju dva negativna nalaza“, rekao je Kon.

On je dodao da će se to prestrojavanje u hodu kasnije opisivati kao izuzetno osmišljeno i pravilno pripremljeno ponašanje.

Kon je naveo i da svi zdravstveni radnici, sa lakšim simptomi ili bez simptoma, odlaze u improvizovane bolnice, kao bi tom izolacijom svesno učestvovali u sprečavanju širenja infekcije, što je, takođe, njihov doprinos.

Srpski serviseri preuzeli servisiranje kineskih respiratora

Lončar je objasnio da je u Srbiji rešen problem servisera za respiratore koji su stigli iz Kine tako što su postojeći servisi uzeli servisiranje na sebe u komunikaciji i saradnji sa proizvođačem.

Lončar je, na konferenciji za štampu, upitan ko servisira sada i ko će ubuduće da servisira respiratore iz Kine, te da li postoji u Srbiji ovlašćeni serviser, naglasio da je nađeno rešenje u situaciji kada zbog stanja na tržištu nismo mogli da biramo respiratore.

„Za sve respiratore, a imali smo već kineske, servis koji je na njima radio preuzeo je na sebe da sve što dolazi iz Kine, nakon stupanja u kontakt sa proizvođačem, servisira. Prilagodili su svoje servise da mogu da rada ateste i sve ostalo i tako smo rešili problem“, kazao je on.

Lončar je rekao da će, kako bude vreme prolazilo i situacija ulazila u mirniji tok, to biti rešeno na druge načine, to jest gledaće se da dođu zastupnici proizvođača.

„U ovom momentu drugi servisi su preuzeli servisiranje, jer ne bi mogli da ih koristimo da takvo rešenje nismo našli“, dodao je ministar.

Kazao je da za ostale respiratore, koji su dolazili u manjem broju iz Nemačke i drugih zemalja, već postoje ovlašćeni servisi koji decenijama popravljaju svoje uređaje.

Zahvalio se posebno serviserima rekavši da 24 sata izlaze na teren i rešavaju problem ako postoji, znajući da se radi o ljudskim životima i da nema vremena.

„Nadam se da će razumeti situaciju i i dalje kao i do sada, da moramo da reagujemo u sekundi“, zaključio je on.

izvor: TANJUG, RTV

foto: Tanjug (Zoran Žeštić)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *