У ЕУ због короне без посла остало шест милиона људи
Криза корона вируса имала је утицај без преседана на економију Европске уније, као и на тржиште рада и друштво у целини, показује студија Европске фондације за побољшање животних и радних услова (Eurofound- Jurofaund).
Према резултатима истраживања ове агенције, са седиштем у Даблину, до пролећа 2020. године у ЕУ је било запослено 5,7 милиона људи мање него крајем 2019., при чему се стопа незапослености у 27-чланом блоку повећала са 6,6 на 6,7 процената у истом периоду.
„До јула 2020. године, готово 50 посто радника ЕУ прешло је на потпуни или делимични рад на даљину, отварајући нове ‘рукавце’ на тржишту рада, при чему су високообразовани и они у урбаним срединама били у бољој позицији да раде од куће“, наводи се у студији.
Млади су претрпели најоштрији пад запослености, док су радници у доби од 25 до 54 године и старији радници мушког пола углавном имали скраћено радно време.
Такође су регистроване значајне разлике у погледу услова рада међу државама чланицама ЕУ, а најтеже погођене пандемијом су биле Француска, Пољска, Италија и Грчка, додаје се у извештају.
„Током глобалне финансијске кризе 2008-2010. највеће губитке су претрпели запослени са средњим примањима, док је криза ковид-19 до другог квартала 2020. у највећој мери погодила најниже плаћене раднике“, констатује Јурофаунд.
Ова фондација предвиђа да ће стопа незапослености у ЕУ порасти на 8,6 процената 2021. године и да ће се задржати на осам процената 2022.
„Упркос ширем утицају пандемије на услове живота и рада у разним секторима привреде, ове стопе су ипак испод максималних нивоа забележених током глобалне финансијске и економске кризе 2008 – 2010.“, закључује се у студији.