Ljudi s tri oka(47): Darinka Matić – „ L A N C O Š K A “ I Z  K O V Č E G A

Darinka Matić supruga poznatog trgovca iz Rume svojevremeno je proputovala svet sa kovčegom koji i posle njene smrti svedoči o sremskoj lepotici i njenim belosvetskim putovanjima

 Boško Hadži Pauković sa kovčegom Darinke Marić koji je postao zanimljiv muzejski eksponat

Mnogi naši stari gradovi su, po nekakvim savremenim kriterijumima, izgubili nekadašnji status grada i sada nastoje, na razne načine, da taj status vrate.U Gradskom muzeju u Rumi priređena je zanimljiva izložba istoričara Boška Hadži Paukovića koji prikazuje ubedljive argumente po kojima Ruma ima bezbroj nesumnjivih karakteristika ne samo nekadašnjih varoši nego i savremenog grada.
Zapazili smo jedan detalj na izložbi koji nas je uveo u zanimljivu priču: na poklopcu starog drvenog kovčega zalepljena je fotogorafija nekadašnje lepe mlade žene, a oko nje razglednice iz raznih krajeva sveta.

Miraždžijka iz Vinkovaca

– Spasao sam taj kovčeg kada je u glavnoj rumskoj ulici srušena kuća nekadašnjeg trgovca, gvožđara Sime Marića. Istovremeno sam pronašao i pismo koje je Simin otac Đoka Marić zakopao u temeljima te kuće,-objasnio nam je Pauković.-U pismu između ostalog piše“…Ja dole potpisani Đoka M.Marić, trgovac rumski, danas u ime Boga polažem temelj ovom domu 5.aprila 1882. godine.“
U toj kući živeo je i radio u poznatoj gvožđarskoj radnji Đokin sin Sima koji je oženio bogatu mirajdžijku iz Vinkovaca.

Mada je vremenom oštećen portret zalepljen na kovčegu podseća na lepotu mlade Rumljanke u periodu između dva svetska rata

Stari Rumljani se sećaju Darinke „lancoške“(jer je donela u miraz više lanaca obradive zemlje). Jedan od njih priča da je Darinka „taloškinja“ bila izuzetna lepotica, pravi anđeo. A sam trgovac Đoka je, već posle prve bračne noći provedene s njom govorio svojim prijateljima:“Ako je Dara anđeo, kakav li je tek onda đavo!?“
Darinka Marić je rodila dva sina, Duška i Đorđa. Duško je završio najviše škole na Sorboni,a Đorđe je prvo bio gruntovničar u Rumi a potom je nasledio očevu trgovinu. Majka je izgleda više posvećivala pažnje Dušku dok joj je Đorđe bio više privržen.

Živela kao grofica

Od prvog dana udaje i dolaska u kuću Marićevih Darinka je živela kao grofica. Najstariji Rumljani još se sećaju kako je s visine gledala kroz kibic fenster(trač prozor) sa kojeg je imala lep pregled na obe strane ulice.
-Uvek je bila elegantno obučena, sa lepo doteranom frizurom. Nije se hvatala ozbiljnijih poslova jer je imala oko sebe poslugu. Odlazila je u poslastičarnicu, odnosno „konditoraj“ kako je ona govorila, da se zasladi kolačima jer nije volela da ih sama pravi i razvlači testo. Vozila se fijakerom a često i prvim „Mercedesom“ u Rumi koji su imali bogati Marići. Posedovali su i jednu od prvih vikendica na Vencu,-veli Boško Pauković i dodaje da je lepa Darinka bila veoma stroga prema posluzi, često je grdila, nipodaštavala, osiono se ponašala. Muž se starao o radnji a ženi je dozvoljavao da radi šta hoće. Kada bi je „zabolela glava“ zvao bi popa Emilija Grbića da joj pomogne jer je već bila javna tajna da se Darinka i sveštenik uzajamno simpatišu. Dok je pop „lečio“ gvožđarevu suprugu Sima je u bašti sedeo u pletenoj stolici i nervozno pušio cigare koje je sekao na polovine i palio jednu za drugom.

Darinka Marić(1890-1978) na slici ugrađenoj u spomenik na rumskom groblju

I na grobu iznad svih !

Izgleda da je Sima Marić bio najsrećniji kada bi Darinka otišla na neko od svojih bezbrojnih putovanja po svetu.Ona su počela još dok je sin Duško studirao u Parizu pa je mama često posećivala sina u metropoli sveta. A kada je Duško postao visoki diplomata (bio je čak i naš predstavnik u Ujedinjenim nacijama) Darinka je lako dolazila do viza i deviza za putovanja.
Sudeći po razglednicama koje su zalepljene po unutrašnjem delu kovčega, s kojim je putovala bogata Rumljanka, ona je obišla sem Pariza, Monako, Bejrut, Drezden, Karlsbad, Budimpeštu, Kairo, Berlin, Oberhofen, Johanezburg…
– Darinka je spakovala garderobu u svoj kovčeg, uz pomoć posluge ga natovarila na fijaker, odnela na željezničku stanicu i utovarila u poštanski vagon voza za Rijeku. Tamo bi njen prtljag preneli na brod s kojim bi krenula put do odredišta. U zaključanom kovčegu su bile i balske haljine jer su za vreme dugih putovanja po moru na brodovima priređivani balovi,…
Priča o Darinkinim putovanjima se završava s tragedijom u Švajcarskoj, u kojoj je nastavio da živi njen sin Duško i nakon prestanka rada u našoj diplomatiji. Sin mu je nastradao u saobraćajnoj nesreći a potom je i on umro u kući, u susedstvu filmske zvezde Čarlija Čaplina.
Već ostarela Darinka prestala je da putuje po svetu ali je i dalje vodila računa o svom izgledu. Čak ni lekarima nije htela da oda svoje godine, često odgovarajući uvređenim tonom: „Šta se to vas tiče!?“ Imala je blizu devedeset godina kada je sahranjena na groblju u Rumi. I danas se na vrhu visokog mermernog spomenika, nad porodičnom grobnicom Marićevih, u porculanskom ovalu nalazi samo Darinkina fotografija, snimljena u njenim najlepšim godinama. Sa nje i sada gleda, s visine, na svoje sugrađane kao nekada sa Marićevog kibic-fenstera u glavnoj ulici Rume.

Piše: Borivoj Mirosavljević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *