Međunarodna muzejska konferencija u GMS: Muzeji, mladi, aktivizam

Galerija Matice srpske tokom protekle decenije veliku pažnju je posvećivala edukativnim programima namenjenim deci i mladima što je jedna od intencija savremene muzeološke prakse.
Tim povodom Galerija će danas i sutra biti domaćin međunarodne muzejske konferencije “Muzeji, mladi, aktivizam”. Njen cilj je da predstavi različite prakse iz cele Evrope i kreira platformu za razmenu iskustava, ideja i izazova na ovu temu i pruži priliku našim i evropskim muzejskim stručnjacima da predstave svoj rad na aktiviranju i angažovanju mladih u muzejima i pronađu nove modele prezentacije kulturnog nasleđa.

Muzeji, mladi i aktivizam su tri reči koje retko stoje zajedno. Muzejski edukatori i stručnjaci često su suočeni sa ovom činjenicom i kroz svoj rad ulažu veliki trud da ih spoje. Rad sa mladima u muzeju predstavlja poseban izazov za muzejske edukatore, s toga je veoma važno zajednički promišljati na temu obrazovanja mladih i bavljenja aktivizmom unutar muzeja, ukazuju organizatori konferencije.

U protekloj godini Novi Sad je nosio titulu Omladinske prestonice Evrope 2019, a sada se priprema za titulu Evropske prestonice kulture 2021. što je, po rečima organizatora konferencije, pravi trenutak da se razmišlja o ulozi muzeja u našem društvu i da se razgovara o mladima i aktivizmu u muzejima. Svoj kontinuirani rad na građenju publike Galerija je unapredila realizacijom programa Mala škola muzeologije kao i priređivanjem izložbe “Mladi biraju”, početkom prošle godine u saradnji sa novosadskim gimnazijama i srednjim školama, koja je donela novi metodološki pristup u radu sa mladima. I u ovoj godini nastaviće se održavanje programa “Odrastanje uz umetnost”.

Na konferenciji će se gostovati i prezentovati svoj rad u okviru edukacije mladih muzejski stručnjaci iz Muzeja Luvr u Parizu, Umetničko-istorijskog muzeja u Beču, organizacije NEMO, Umetničkog muzeja na Malti i mnogih drugih institucija iz zemlje i regiona. U okviru konferencije danas u 16 časova u GMS će biti održan razgovor na temu “Kustosiranje zajednica” koji će voditi dr Sandro Debono, predstavnik Kancelarija predsednika i Nacionalne agencije za muzeje i kulturu sa Malte i upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski.

Dr Sandro Debono je strateg u kulturi koji stoji iza projekta MUZA – novog nacionalnog umetničkog muzeja zajednice i vodećeg projekta Valeta 2018 – Evropska prestonica kulture. Međunarodni časopis Arćitecture Digest i britanski list “Gardijan” proglasili su ga jednim od 15 najznačajnijih i 13 neizostavnih novih galerija i muzeja u Evropi. Savetnik je međunarodne platforme za muzejske mislioce i inovatore We Are Museums i nacionalni predstavnik u European Museum Academy. Autor je brojnih tekstova na temu muzeja u časopisima i zbornicima, kao i izložbi, a među kojima je poslednja postavka “Malta: Land of Sea” u Centru za lepe umetnosti BOZAR u Briselu, realizovana povodom predsedavanja Malte Savetom Evropske unije 2017. Dr Tijana Palkovljević Bugarski je istoričar umetnosti, autor brojnih izložbi, programa za različitu publiku, nekoliko knjiga, kataloga i članaka u stručnim časopisima. U 2017. izabrana je za predsednika Izvršnog odbora Fondacije „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“. Takođe, član je brojnih organizacija kao što su Forum slovenskih kultura, European Museum Academy, Izvršnog odbora NK IKOM Srbija, Saveta Predsednika Vlade Republike Srbije za kreativne industrije i udruženja NEMO.

N. Popov ( list dnevnik)
foto: ilustracija

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *