Božićni koncert u Galeriji Matice srpske

BOŽIĆNI KONCERT u utorak, 17. decembara u Galeriji Matice srpske (Trg Galerija 1)

Naši ugledni umetnici s bogatim i uspešnim međunarodnim karijerama prirediće nam božićni program s odabranim arijama za sopran, obou i kontinuo, velikana baroka – Johana Sebastijana Baha.

ANETA Ilić, sopran
BORISLAV Čičovački, oboa
LIDIJA Stanković, klavir
SRĐAN Sretenović, violončelo

Koncert počinje u 20,00 časova.

Karte za koncert se prodaju u prostorijama Muzičke omladine Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), radnim danima od 8h do 14h, kao i dva sata pred početak koncerta na mestu održavanja. Cena karte: 500,00 dinara.
***
Aneta Ilić je jedna od vodećih vokalnih umetnica Srbije. Kao koncertna pevačica redovno nastupa u Srbiji i inostranstvu – u Italiji, Holandiji, Nemačkoj, Francuskoj, Švedskoj, Poljskoj, Grčkoj, Rumuniji, Sloveniji i Hrvatskoj, kao i na festivalima Bemus, Nomus, Belef, „Kontro kanto“ (Rim), Muzičkom bijenalu (Zagreb) i Međunarodnoj tribini kompozitora. Često nastupa kao solista sa simfonijskim i kamernim orkestrima, s kojima je izvela veliki broj vokalno-instrumentalnih dela od baroka do savremene muzike. Ipak, osnovu koncertne delatnosti Anete Ilić čine resitali s klavirom, u saradnji s pijanistima Dejanom Sinadinovićem, Vladimirom Stojnićem i Lidijom Stanković. Aneta Ilić je član istaknutog kamernog ansambla „Done di Belgrado“, s kojim je premijerno izvela veliki broj dela srpskih kompozitora pisanih za taj ansambl. Karijeru Anete Ilić kao operske umetnice obeležavaju izvanredni nastupi u operskim produkcijama u Švedskoj, Sloveniji i Srbiji, u operama baroknih i pretklasičnih kompozitora (Pergolezi, Gluk), zatim Mocarta, kao i kompozitora 20. veka (Orf, Najman, Jevtić). Dobitnica je nagrade UMUS-a za najbolji koncert u sezoni 2005, kao i Nagrade grada Beograda za muziku i muzičko-scensko stvaralaštvo za 2010. godinu. Aneta Ilić je redovni profesor na Katedri za solo pevanje Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu.

Borislav Čičovački je nastupao kao solista s Beogradskom filharmonijom, Zagrebačkom filharmonijom, Vojvođanskom omladinskom filharmonijom, s Gudačima Sv. Đorđa, Beogradskim gudačkim orkestrom „Dušan Skovran“, kamernim orkestrom „Kamerata akademika“ iz Novog Sada… Kao solista i kamerni muzičar učestvovao je na više značajnih muzičkih festivala, kao što su Laponski festival kamerne muzike u Švedskoj, Međunarodni kamerni muzički festival u Godelji (Valensija), zatim francuski festivali „Muzika na sceni“ (Lion) i „Aktivna muzika“ (Nansi), Festival nove kamerne muzike Zapadnonemačke radio-televizije ( u Vitenu, Bemus i mnogi drugi. Majstorske radionice kamerne muzike držao je u Geteborgu i Valensiji. Premijerno je izveo oko osamdeset kompozicija srpskih, holandskih i nemačkih kompozitora. Za njega su, između ostalih, komponovali Dušan Radić, Dejan Despić, Vlastimir Trajković, Isidora Žebeljan i drugi. Bavi se i književnim radom. U Holandiji je objavio jedanaest knjiga – romana i zbirki pripovedaka. Napisao je libreta za pet opera Isidore Žebeljan: Zora D, Maratonci, Simon izabranik, Dve glave i devojka i Nahod Simon. Knjige i libreta Borislava Čičovačkog prevođeni su na holandski, mađarski, nemački i italijanski jezik. Aktivno se bavi i muzikološkim radom, interesujući se prvenstveno za srpsku muziku i muziku 20. veka. Na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu radi kao profesor oboe i kamerne muzike.

Lidija Stanković je nastupala s Beogradskom, Zagrebačkom i Slovenačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTV Ljubljana, Dubrovačkim festivalskim orkestrom, orkestrom RTV Brisel, Novosadskim kamernim orkestrom, Gudačkim orkestrom ,,Dušan Skovran”, Gudačima Sv. Đođra i Orkestrom „Žebeljan“. Održala je solističke koncerte u svim većim gradovima bivše Jugoslavije i gostovala kao solista i kamerni muzičar u Italiji, Belgiji, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Holandiji, Poljskoj i Velikoj Britaniji. Lidija Stanković je nastupala i na značajnim festivalima kao što su: Bemus, Nomus, Nimus, Međunarodna tribina kompozitora. Kao kamerni muzičar sarađivala je s našim renomiranim umetnicima, kao što su Vesna Stanković, Aleksandar Madžar i Aneta Ilić. Pedagoškim radom bavi se na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu od 1989, sada u zvanju redovnog profesora. Godine 2017. dobila je Veliku plaketu Univerziteta umetnosti u znak priznanja za izuzetne pedagoške rezultate i doprinos razvoju Fakulteta muzičke umetnosti i Univerziteta umetnosti.

Srđan Sretenović je angažovan kao solo čelista kamernog orkestra Gudači Sv. Đorđa, s kojim više od dvadeset pet godina redovno nastupa u zemlji i u inostranstvu. Takođe, aktivno nastupa i kao vođa violončela u simfonijskim orkestrima, među kojima su: „Kamerata Serbika“, Novi simfonijski orkestar „Makris“, Crnogorski simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar festivala „Boljšoj“ i Simfonijski orkestar „EUphony“. Član je Ansambla za novu muziku „Gradilište“, u čijem je i umetničkom veću. Nastupao je kao solista s brojnim domaćim uglednim orkestrima. Dobitnik je više nagrada časopisa Muzika klasika i nagrade „Aleksandar Pavlović“ s Ansamblom za novu muziku „Gradilište“. Od 2015. godine bavi se i kompozitorskim radom, u okviru kojeg se posebno ističe kompozicija Četiri songa iz jedne varljive filmske slike za violončelo i gudače, koja je premijerno izvedena 2018. godine s Gudačima Sv. Đorđa u Beogradu.

***
Naredni koncerti:
Nedelja, 22. decembar, Srpsko narodno pozorište, 20h
MYRTILL Micheller & Vojvođanski simfonijski orkestar
Dirigent: DŽIJAN Emin

KONCERT JE RASPRODAT!

Subota, 11. januar 2020, Sinagoga, 20h
ASEO Kvartet i specijalni gosti
Gipsi Džez  Fiver
DANIEL Aseo, gitara
GUILAUME Juhel, grupa ZAZ, gitara
MATEO Galus, violina
FEDOR Ruškuc, kontrabas
ANA Stajer, vokal

Virtuozne teme i intenzivne improvizacije dve gitare, violine i kontrabasa doneće autentičan zvuk džez-manuša i parisku atmoferu. Grupu vodi gitarista Danijel Aseo , koji svira ovu vrstu muzike već 20 godina, kako u Francuskoj, tako i širom sveta. Na koncertu će biti izvedene kompozicije Đanga Rajnharta, ali i autorska dela u nešto modernijem stilu, s primesama istočnjačkog zvuka. U programu će nastupiti i strastveni gitarista grupe ZAZ – Gijom Žuel, virtuoz na violini, Mateo Galus i Ana Štajer , koja će svojim očaravajućim glasom upotpuniti ovaj muzički događaj.

Karte za koncert se prodaju u prostorijama Muzičke omladine Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), radnim danima od 8h do 14h, kao i ON-Line:http://online.muzickaomladina.org/karte//#/login. Cena karte: 500,00 dinara

MONS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *