Ljudi s tri oka(53): L A L A  N A  K R A J U  S V E T A

Stevan Stepanov, diplomirani ekonomista iz Novog Sada, učestvovao u ekspediciji radio amatera, koja je na pustom ostrvu na Pacifiku, postavila svetski rekord po broju uspostavljenih radio veza u Ujedinjenim nacijama je registrovano nešto preko 200 država sveta a u Svetskoj asocijaliji radioamatera ih je čak 338 !

ZA TREN OKA – Stevan Stepanov sa svojom radio stanicom koja mu omogućuje da se za tili čas poveže sa kolegama širom sveta

Toliko ih je registrovano prema uzansama koje poštuje preko dva miliona registrovanih zaljubljenika radio tehnike širom sveta. Oni svakodnevno svojim radio stanicama međusobno komuniciraju bez obzira na sve
granice sveta. I danju i noću iz svojih PPS-a(primo-predajnih sekcija) uspostavljaju veze s poznatim i nepoznatim kolegama da bi nakon toga specijalnim poštanskim kartama potvrdili uspostavljene veze i za taj trud stekli određena priznanja domaćih i međunarodnih organizacija radioamatera. Na većini tih karata, veličine dopisnica ili razglednica, štampane su fotografije sa motivima iz celog sveta. Tako je nastala i zanimljiva kolekcija fotografija koje je sakupio Stevan Stepanov, diplomirani ekonomista iz Novog Sada, jedan od najzapaženijih i najaktivnijih radioamatera u Srbiji.

JEGRIČKA PO SVETU – Na kartama, koje u velikom broju Stepanov šalje svojim kolegama na sve strane sveta, nalaze se fotografije rečice Jegričke i salaša u Gospođincima, sa kojeg se emituju signali jednog od naših najboljih radio amatera

Tragom Robinzona Krusoa

Ekspedicija koju su sačinjavali dvanaest radioamatera iz Amerike, Rusije, Ukrajine, Italije, Makedonije i Srbije postavila je nedavno svetski rekord jer je za deset dana provedenih „na kraju sveta“ uspostavila čak 117.205 veza sa kolegama širom sveta.

JUBILEJ – Naši radio amateri su jubilej slavnog naučnika Nikole Tesle obeležili prigodnim fotografijama na QSL kartica

Iz Amerike smo avionom sleteli na daleko ostrvo Fidži, a potom brzim brodićem otišli do pustog ostrvca u Samoi. Razapeli smo šatore i velike montažne antene, uključili naše radio stanice i za tili čas ceo svet se preselio kod nas na pusto ostrvo, na kraju sveta!

Tako slikovito opisuje svoju radioamatersku avanturu Stevan Stepanov. Nije propustio priliku da spomene i cenu tog zadovoljstva. Ekspedicija je koštala ukupno 180 hiljada dolara, što su donacijama pokrili uglavnom sponzori.
– Na ostrvu smo zatekli samo jednog sveštenika. Temperatura se dizala i do 65 Celzijusovih stepeni. Oduševilo me je slatkovodno jezero na sredini ostrva. Mada nisam bio ljubitelj ribe pre dolaska na ovo pusto ostrvo, tamo ih je bilo divnih i u izobilju, najlepših na svetu. Tako sam i ja postao ljubitelj ove korisne hrane. Bilo je prekrasnih motiva za fotografisanje pa sam i za taj hobi iskoristio svaki slobodan trenutak. Ipak, najlepši je utisak da smo ovaj svetski budžak otkrili i približili ostalom civilizovanom svetu, – s neskrivenim ponosom i zadovljstvom veli Stepanov.

EGZOTIKA – Na radioamaterskim karticama najčešće su fotografije sa karakterističnim obeležjima regiona iz kojeg su poslate: vedute gradova, turistički motivi, portreti životinja, istorijski događaji, saobraćajna sredstva, ratna tehnika,
portreti velikana,…

Ceo svet na salašu u Gospođincima

U potkrovlju stare novosadske zgrade u Temerinskoj ulici 22, nalazi se verovatno najkompletnija i najsavremenija privatna radioamaterska stanica u gradu i Vojvodini. Koristi je cela porodica Stepanov. Pored najiskusnijeg i najagilnijeg Stevana za komuniciranje sa svetom su registrovani i njegova supruga, ekonomista, i studenti- sin, budući ekonomista i ćerka, buduća lekarka. Svi su registrovani i imaju licence za rad i pozivni znak, vode svoje dnevnike i razmenjuju QSL karte sa kolegama širom sveta.
Među njima ima radioamatera svih zanimanja, od zanatlija i učenika, do profesora i državnika! Poznati su kao radioamateri, na primer, španski kralj Huan Karlos ili jordanski kralj Husein, poznati glumac Marlon Brando, naš kompozitor Goran Bregović,…Svi su na Ti i komuniciraju engleskim jezikom. Ima i mnogo žena a neki se javljaju i sa dalekih Foklandskih i Maršalskih ostrva,…
– Odigrali smo značajnu ulogu u vreme ratova, kada su nas prijatelji blagovremeno obaveštavali o kretanju aviona koji su dolazili da nas bombarduju, zatim za vreme poplava i zemljotresa, kada je trebalo pružati pomoć ugroženima, nabavljali smo lekove za teške bolesnike i obavljali druge humanitarne poslove u saradnji sa Međunarodnim Crvenim krstom. U komuniciranju preko radio veze rođene su i mnoge ljubavi- veli Stepanov i dodaje: – Najsrećniji smo kada možemo da se povučemo na naš salaš u Gospođincima. Na adi, na Jegričkoj, nema smetnji pa nam je ceo svet na dlanu. Koristimo i satelitske veze, a i Mesec nam pomaže jer reflektuje signale na zemlju.

H O B I – Jordanski kralj Husein, u slobodnim časovima, obožavao je da uspostavlja radio vezu s nepoznatim radio amaterima širom sveta

Sa hrpom QSL karata, s fotografijama iz celog sveta, Stepanov je nedavno bio u Americi i verifikovao ih u ARRL(Radio savezu država) u Nevingtonu, u Kentakiju.
Posetio je i najveći Sajam radio amatera sveta u Dajtonu kao i najveće stecište radio amatera Evrope u Fridrigshofenu na Bodenskom jezeru. Specijalne stručne komisije su potvrdile verodostojnost QSL karata, izdale zaslužene diplome i rangirale njihovog vlasnika. Iza šifre YU 3 AA, koja označava licencu Stevana Stepanova, vidi se da ga je ITV(Međunarodna unija za korišćenje frekfencija) svrstala u sam vrh svetskih radio amatera.

OD AUTOMOBILA DO KOMPJUTERA

Stevan Stepanov je rođen u Novom Sadu 29. septembra 1957. godine. U rodnom gradu je završio Osnovnu školu „Đura Daničić“, potom Gimnaziju u Sremskim Karlovcima i diplomirao spoljnu trgovinu na Ekonomskom fakultetu u Novom Sadu. Zaposlio se u TAM-u (Predstavništvu Tovarne automobilov iz Maribora) a zatim je osnovao svoju firmu „Step-komerc“, za spoljnu trgovinu tehničkom robom.
Još kao srednjoškolac Stepanov se zainteresovao za radioamaterstvo i postao član Radio kluba „Novi Sad“ u kojem je prošao sve stepene stručne obuke, učestvovao u raznim akcijama i takmičenjima, stekao sva zvanja u radioamaterskom pokretu. Kompjuter mu je uključen u sistem radio primo-predajnika pa je radio stanica maksimalno modernizovana. Stepanov govori šest jezika što mu je mnogo pomoglo za komuniciranje sa kolegama širom zemljine kugle. Ponosan je na svoju jedinstvenu kolekciju fotografija koja se svakog dana povećava i obogaćuje novim motivima sa svih meridijana.

Piše: Borivoj Mirosavljević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *