Ljudi s tri oka(52): Miloš RAŠETA- S TITOM DO KRAJA

Miloš Rašeta fotograf iz Kikinde je preko tri decenije pratio sa svojom kamerom Josipa Broza Tita, sve do smrti 1980. godine, kao njegov lični fotograf

NAORUŽAN DO ZUBA- Miloš Rašeta u akciji sa svojom foto-tehnikom

 

Lik Josipa Broza Tita ostao je zabeležen na bezbroj fotografija koje svedoče o njegovom putu od metalskog radnika do predsednika Republike Jugoslavije. Naročito su zapamćene fotografije sa poternice koje su za njim raspisale okupacione vlasti za vreme Drugog svetskog rata, zatim snimci Žorža Skrigina koji je Tita ovekovečio za vreme neprijateljskih ofanziva, Engleza Ficroj Maklena, specijalnog Čečilovog izaslanika u Titovom ratnom štabu, Džona Filipsa slavnog fotoreportera „Lajfa“, Turčina Jusufa Karša koji je portretisao najčuvenije državnike sveta, Ive Eterovića koji je Titove slike ukoričio u fotomonografiji „Njihovi dani“,….Bezbroj je fotoreportera koji su širom sveta snimali Josipa Broza na njegovim čuvenim „putovanjima mira“ radi utemeljivanja  pokreta nesvrstanih zemalja.

Lala uz Tita

Mlađim generacijama je manje poznato da je Tito u svom Maršalatu imao fotografe koji su ga pratili na svim događajima i pravili bogatu foto-dokumentaciju. U njoj se nalazi najveći broj snimaka koje je od 1948. godine, pa sve do Titove smrti 4. maja 1980. godine u Ljubljani, snimio Kikinđanin Miloš Rašeta, lični fotograf predsednika Republike Jugoslavije.

 – Posao koji je obavljao bio je delikatan i odgovoran, a fotografije skromnog autora zabeležile su srž događaja i emocije fotografisanih ličnosti,- rekla nam je Rašetina ćerka Vesna koja je sačuvala niz očevih fotografija nastalih u najneposrednijem Titovom okruženju. Za nas su bile najinteresantnije malo poznate slike nastale za vreme rata na Sremskom frontu a potom i fotografije Josipa Broza snimljenog u Karađorđevu i u ljubljanskoj bolnici kad se poslednji put sreo sa svojim sinovima, pre nego što će umreti.Te fotografije su obišle čitav svet.

DOBAR UČITELJ – Josip Broz i njegov učitelj fotografije Miloš Rašeta

Tom prilikom se Tito našali sa svojim vernim fotografom, koji ga je poslednji put obišao obučen, po bolničkim propisima, u specijalnu odeću.

– Izgledaš mi kao kosmonauta! – konstatovao je u šali teško oboleli Broz.

Od Rašetine kćeri smo saznali da je njen otac učio Tita da fotografiše, davao mu instrukcije kako da koristi najsavremeniju foto-tehniku s kojom je raspolagao i pomagao mu da sam izrađuje fotografije u mračnoj komori. To je dokumentovala i originalnim sačuvanim fotografijama.

U MRAČNOJ KOMORI – Josip Broz Tito u svojoj foto-laboratoriji

Titovo perje

Miloš Rašeta je veoma cenjen među svojim kolegama kao vrstan profesionalac. Tanjugov fotoreporter Žika Vučić bio je svedok zanimljivog događaja za vreme jednog lova u Karađorđevu.Tito je ubio fazana čije se perje razletelo na sve strane. Dok su ga fotoreporteri snimali prišao je Rašeti s lepim perjem i rekao:

–Evo ti, Miloše, zadeni perje za šeršir.

-Hvala, druže predsedniče, ali ja se ne kitim tuđim perjem ! – odgovorio je Rašeta. Svi su se nasmejali a Tito je, mada iznenađen, zavrtio glavom i kratko potvrdio:

-Sasvim si u pravu!

Da Rašeta nije imao dlaku na jeziku i da je bio duhovit potvrđuju i mnogi drugi slučajevi. Tako je, jednom prilikom, u Titogradu, uoči partijskog kongresa pitao Staneta Dolanca gde je obećani viski, a potom „zapretio“:

-Nemoj da izađem za kongresnu govornicu i kažem kako suviše obećavate!

A kada se Crnobrnja, šef kabineta predsednika Republike, nakon podele visokih odlikovanja, našalio : „Za tebe Rašeta nije ostalo ništa !“, fotoreporter mu je hladno odgovorio : „Ja sam to na vreme dobio – u ratu !“

Skromni Titov fotograf često je spavao u foto-laboratoriji i hranio se s  vojskom, gardistima.

POSLEDNJI OSMEH – Tito sa sinovima, Žarkom i Mišom, u bolnici
ODMOR – Predsednik Tito se rado odmarao u Karađorđevu

IZ „BORBE“ NA DEDINJE

  Miloš Rašeta je rođen 30. juna 1923. godine u Velikoj Kikindi, a umro u Beogradu 14. jula 1996. godine.U svom rodnom gradu je završio osnovnu školu a zatim došao u Beograd da uči fotografski zanat u ateljeu „Foto Urošević“. Za vreme Drugog svetskog rata radio je kod fotografa Lončarevića i Vlahovića sve dok nije odveden na prisilan rad u Borski rudnik. Zatim je kao borac Pete krajiške udarne divizije učestvovao na Sremskom frontu i gonjenju okupatora sve do oslobođenja cele zemlje. Tada se demobilisao i počeo da radi u „Borbi“, a od 1948. godine je lični fotograf predsednika Republike sve do njegove smrti. Kao službeni fotograf šefa države putova je sa Titom širom sveta, obišao preko pedeset država i brodom „Galeb“ prešao oko sto hiljada nautičkih milja, beležeći foto-kamerom Titove aktivnosti i trenutke odmora. Snimao je Konferencije nesvrstanih zemalja u Beogradu, Alžiru, Kolombu i Havani. Nije stigao da izlaže svoje radove na izložbama, ali su mu fotografije objavljene u bezbroj svetski najpoznatijih novina, časipisa, publikacija, knjiga, …Završio je specijalizaciju za kolor fotografiju u Zagrebu i Švajcarskoj.

 

 

  Piše:  Borivoj Mirosavljević

 

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *