Ljudi s tri oka(42): Branimir Jovanović- D U H  S T A R E  S A L A J K E

U monografiji Branimira Jovanovića posvećenoj Salajci, jednom od najstarijih delova Novog Sada, objavljene fotografije koje na upečatljiv način svedoče o dugo očuvanom tradicionalnom seoskom životu u srcu glavnog grada Vojvodine

Branimir Jovanović

Stari poznati Novosađanin Daka Popović, prvi ban nekadašnje Dunavske banovine i ministar agrarne reforme, izdavao je pre Drugog svetskog rata list „Dan“ i njemu je, veličajući novosadske paore, između ostalog zabeležio: „Da ne beše u Novom Sadu brojnog zemljoradničkog staleža, najvrednijeg čuvara jezika, narodne pesme i narodnih tradicija, i život Novog Sada bi brzo učmao i izgubio se se tako, kako je nestao u tolikim gradovima Mađarske i Erdelja.“
Popovićevu konstataciju na najubedljiviji način potvrđuje monografija Branimira Jovanovića koja je posvećena Salajci i Salajčanima, žiteljima paorskog dela Novog Sada koji se dugo održavao, a sada ga više nema. Najatraktivniji deo knjige „Salajka koje (više) nema“ su fotografije koje su značajan, nezaobilazni deo istorije Novog Sada ali i seoskog života u Vojvodini.

Salajka

Jedan od najvećih starih novosadskih kvartova je Salajka, oivičena trouglom koji čine Temerinska i Kisačka ulica i Kanal DTD. Dva veka prošlog milenijuma Salajka je sa susednom Rotkvarijom bila hraniteljica ne samo Novog Sada nego bliže pa i dalje okolione: izvozila je poljoprivredne proizvode, Dunavom i željeznicom, čak i na tržišta srednje Evrope.

PAORSKA PORODICA – Deda Miloš i baka Julka Gavrilović sa svojim unučićima koje su za vreme letnjeg ferija „ponovili“ od glave do pete. Bogati paor iz Salajke imao je preko dvadeset jutara zemlje, od čega pet jutara vinograda u Fruškoj gori

„Raniji pisci o Novom Sadu akcenat su stavljali isključivo na Gospodski kvart, a ostale su jedva spominjali. Salajka je nesmotrenim urbanističkim preuređenjem grada, devastirana. Samo je u ovoj knjizi preživela svoju istoriju“,- zaključuje Vera Jovanović, istoričar umetnosti, recenzent monografije o Salajci. Svojevremeno pevani su i bećarci: “Kunem oca, a kunem i majku, što me nisu dali u Salajku“, ili „Svugde kiša,u Salajci suša, tamo mi je i srce i duša“.

EKSPORT – Porodica Čedomira Stanojevića je 1905. godine izvozila povrće u Evropu

– Sadašnja Salajka više nije ona koja je imala svoju dušu, jezik i paore,-veli autor Branimir Jovanović:
– Deca bivših paora usmerila su se na školovanje i postala neodvojivi deo novosadske inteligencije, napustila su ostarele roditelje i ugnezdila u oblakodere na Limanima, Novom Naselju i Grbavici“.

Kolevka

Jovanovićevu knjigu Raša Popov naziva „autobiografskim sećanjima nekadašnjeg salajačkog dečaka“ i „knjigom ljubavi u kojoj se sem narodne kulture, verskih običaja i borbe za hleb, blistavo prikazuju zanati koji su se razvijali u okrilju grada“. Ova „duboko proživljena monografija o mahali Salajki“ obiluje sjajnim dokumentarnim fotografijama koje deluju kao šlag na torti. Autori su poznati i nepoznati „slikeri“, kako svojim rečnikom Salajčani zovu fotografe. Jovanović je objavio fotografije koje su mu stavili na raspolaganje: Beba Sabljar, Boško Brzić, Branka Svirčević-Bulkina, Draga Moljac, Jovan Vajdl, Jovan Milivojšin-Lalikin, Jovan Mogin, Milorad Šuiluić, MilošMišković-Latovljev, MirjanaGavrilović, Mirko Tišma i Toša Brzak-Brzački.

ILI JESI ILI NISI-Laza Švaler, Vlada Momirov-Pajicin, i braća Sava ,Vasa i Toša Brzakovi lade se pivom na klupi ispred „Salaškog“(Cvijićevog) bircuza, na Veliku Gospojinu

Paorska Salajka je do Drugog svetskog rata, kada se i Jovanovićeva priča o njoj uglavnom završava, iznedrila mnoge poznate novosađane: kovača Mladena Mogu na čijim su se karucama i fijakerima vozili mnogi diplomati, velike izvoznike voća i povrća Julku Čakovčevu – Rašanku i Jocu Antonića. Međutim, autor nije mogao da mimoiđe velikane novije istorije Salajke:Tozu Veselinovića legendu našeg fudbala, Đorđa Balaševića zvezdu estrade, kantautora i zabavljača, Boru Milića-Šumarova, pesnika, Zorana Bugarskog-Bracu, naslednika Janike Balaša,…Sima Matić,urednik izdavačke kuće „Tiski cvet“ knjigom „Salajka koje (više) nema“ obogatio je riznicu u kojoj se čuva istorijski i vizuelni identitet vojvođanske baštine.

VRSTAN PEDAGOG

Branimir Jovanović Brnja rođen je 28.septembra 1932. godine u Novom Sadu, gde je završio Gimnaziju „Jovan Jovanović Zmaj“ i studije geografije sa istorijom na Višoj pedagoškoj školi.
Radio je kao nastavnik u osnovnim školama u Budisavi, Bijelom Brdu kod Osijeka i Rumenki.
Bio je sportski reporter Radio Novog Sada. Autor je brojnih članaka iz društvene, kulturne i sportske prošlosti Novog Sada, koje je objavio u časopisima, dnevnoj štampi ili saopštio na radiju, televiziji, na predavanjima, najčešće u „Novosadskom klubu“.Pisao je i aforizme, epigrame i zabavno-humorističke priloge. Sarađivao je u enigmatskim listovima i sastavio preko pet hiljada radova iz različitih enigmatskih disciplina. Kao amaterski sportski radnik angažovao se u Fudbalskom klubu „Vojvodina“ i u fudbalskim savezima pokrajine i Jugoslavije. Bio je stalni saradnik „Enciklopedije Novog Sada“.

Piše: Borivoj Mirosavljević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *