Ljudi s tri oka (15)– Nada Damjanović – PODELJENA LEPOTA

Novosađanka Nada Damjanović popela se na bezbroj planinskih vrhova širom sveta i kamerom snimila sve lepote u kojima je uživala, da bi ih potom, uz pomoć fotografija, podelila sa svojim prijateljima.

   Na svim poznatijim svetskim planinskim vrhovima postoje specijalni pečati kojima se u članskim kartama planinara potvrđuje da su osvojili određene kote. Veliki je broj planinara, osvajača tih vrhova, koji su ponosni na svoje uspehe i pečate, svedoke njihovog trijumfa. Međutim, postoji jači, ubedljiviji i atraktivniji svedok. To je slika, fotografija planinara na vrhu određene planine. Ona je ubedljivija od bilo kakvog pečata ili priče planinara. Zato više nema niti jedne ekspedicije, a da u njoj nije prisutan i snimatelj s foto, filmskom ili televizijskom kamerom.

DOKAZ-Planinarska knjižice Nade Damjanović puna je pečata koji svedoče o osvojenim planinaskim vrhovima širom sveta

 Privilegija

   Bračni par Nada i Aleksandar Damjanović iz Novog Sada veterani su našeg planinarstva i već više od pola veka osvajaju planinske vrhove širom sveta. Nema skoro ni jednog u nekadašnjoj Jugoslaviji na koji se nisu popeli, a pečati u njihovim popunjenim planinarskim knjižicama potvrđuju da su savladali i sve atraktivne planine u Bugarskoj, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Albaniji, Moldaviji, Grčkoj, Iranu, Libanu, Maroku , Španiji…

Velika je šteta što na te bezbrojne uspone nismo odmah nosili i fotoaparat. Prvo je Aca imao tu privilegiju da fotografiše, a potom sam i ja odlučila da uzmem kameru u ruke. On je ostao veran filmu i koristi analognu tehniku, a ja sam odmah krenula sa digitalnim aparatom i veoma sam zadovoljna, jer sam sa svojim fotografijama stigla čak i do nagrada na izložbama i konkursima – s ponosom veli Nada Damjanović dok nam pokazuje svoje uspele fotografije u prepunim albumima. Tu su ne samo planinarske fotografije nego i brojni snimci nastali na dugotrajnim putovanjima širom sveta: egzotični predeli, turistički motivi, kolapsi u saobraćaju, običaji naroda, socijalni, duhovni i razni drugi sadržaji. A na skoro svim fotografijama je ono što je najvažnije – čovek u prvom planu.

BULA NA MOTORU – u svetu koji se još nije oslobodio feredže i koji je pun kontrasta, Nada Damjanović je snimila zabrađenu muslimanku na motoru

  Poezija

  Nada Damjanović kamerom zadovoljava svoju veliku, beskrajnu radoznalost koja je svojstvena svim ljubiteljima prirode, a naročito aktivnim, neumornim planinarima. Fiksirajući doživljene lepote na svojim fotografijama, ona ih prenosi ne samo svojim prijateljima nego i posetiocima izložbi na kojima izlaže najuspelije radove, a isto tako i čitaocima listova u kojima objavljuje utiske sa putovanja.

  – Sa mojim „Olimpusom“ sam otkrila novi svet. Ima mnogo lepih stvari koje još nisu snimljene. Motiv mi je najvažniji, a tehnika baš i ne mora da bude najsavršenija. Učešćem na izložbama fotografija stiče se neophodno iskustvo za dalje usavršavanje na putu do perfekcije. Sada više ne snimam usput ili uzgred, već tačno znam šta i kako treba reagovati u određenom trenutku.

Jedna od nagrađenih fotografija Nade Damjanović

  Tako Nada Damjanović objašnjava svoj odnos prema fotografiji, a emocije pretače ne samo na fotografski papir nego i u stihove koje ilustruje fotografijama! Objavljena joj je i knjiga poezije „U susret suncu“, posvećena njenoj ljubavi prema planini i prirodi. Tanane niti pesničkog tkanja u knjizi pune su optimizma, vedrine, zrelosti, svetlosti i vere u čoveka.

U SUSRET SUNCU

   Nada Damjanović rođena  je 11.avgusta 1935.godine u Kupuzištu, u Negotinskoj krajini, kod Brze Palanke i Kladova. Osnovnu školu  pohađala je u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i Novom Sadu u kojem je završila i gimnaziju. Diplomirala je na Tehnološkom fakultetu u Beogradu, a magistrirala na Sveučilištu u Zagrebu. Radila je u „Sintelonu“, Ekonomskoj školi u Bačkoj Palanci, kao i u Tekstilnom kombinatu u Čelarevu. Fotografijom je počela da se bavi kad je već bila iskusna planinarka. Počela je da izlaže fotografije na tematskoj izložbi planinarskih fotografija u Bačkoj Topoli, a potom i na „Pčesinoj“ izložbi u Gospođincima,  pokrajinskoj izložbi u Novom Sadu i  tematskoj izložbi „Žena“.

Učestvovala je i na nagradnim konkursima, na kojima je nagrađena. Objavljena joj je knjiga poezije „U susret suncu“, a zajedno s suprugom Aleksandrom Damjanovićem,  koautor je nekoliko planinarsko-turističkih knjiga, među kojima je i zapažen vodič „Fruškoj gori s ljubavlju“, bogato ilustrovan fotografijama.

 

  piše: Borivoj Mirosavljević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *