DR ERVIN GEBAUER : SIMPOZIJUM U BAČU
ZAKASNELI ODJECI NA CRTICE NA JEDNU BIOGRAFIJU I REMINISCENCIJE
Kao odgovor i zahvalnost na brojne odjeke i novijeg datuma, navodim da se ništa ne može uraditi u pogledu vremena koje neumoljivo teče. Međutim, opravdanje za ove moje kasne odjeke može se naći u onoj priči o planinaru koji se penje na vrh brda i penjući se sve više zamara, zadihan je, ali su mu vidici sve širi. Stara je istina da se sa vrha planine bolje i šire vidi nego u podnožju brda. Tako su i sve življe uspomene na moj rodni Bač, od kojeg se, zapravo, nikada nisam odvajao, posebno ne profesionalno. Lečio sam ovde bolesnu decu više od pedeset godina, pola veka, i sada još lečim. Zvuči anektodalno, ali kada sam konkurisao za asistenta na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, daktilografskom greškom je u biografiji ostalo zabeleženo da sam rođen u Beču, a školovao se u Baču. To me je dugo vremena sa smeškom pratilo na klinici.
Da se odužim Baču, organizovan je nedavno, uz podršku opštine, simpozijum „BAČ U PROŠLOSTI, SADAŠNJOSTI I BUDUĆNOSTI“. Bač je ponosan na svoju hiljadugodišnju istoriju i tradiciju i zaslužio je da se više koriste sve mogućnosti njegove afirmacije. Ove godine Bač je bio u fokusu interesovanja javnosti i medija. Pored tradicionalne manifestacije „Vekovi Bača“, uz učešće i evropskih i naših zvaničnika, održane su i obimne proslave povodom osvajanja evropske nagrade za kulturno nasleđe u Berlinu„ Evropa Nostra“, i to u velikoj konkurenciji. Posebno je istaknut sveobuhvatni pristup, kojim je rukovodila koordinator našeg simpozijuma dr Slavica Vujović. Osim tvrđave Bač, velelepnog srednjevekovnog utvrđenja, Vujović je prikazala i završne radove na rekonstrukciji templarno- franjevačkog samostana iz 1169. godine, podignutog od viteškog reda Jerusalimskog, koji je po dimenzijama i stilu u samom vrhu romanske arhitekture. Sa zadovoljstvom ističem da je uz nemalo našeg truda utvrđeno da je za vreme krstaških ratova 1234.godine u Baču osnovana bolnica, nesumnjivo prva i najstarija u ovom delu panonske nizije i sigurno najstarija na tlu Vojvodine. Uvek spominjem i tursko kupatilo – hamam, jedinu očuvanu građevinu islamske kulture u Vojvodini, koju je maestralno obradila V. Glavočević, diplomirani arhitekta.
U baštinu Bača nesumnjivo spada i apoteka Gebauer „Stogodišnja apoteka“ iz 1828. godine, jedna od najstarijih, ako ne i najstarija u Vojvodini. Dr Gebauer izneo je u prikazu najzanimljivije detalje na očuvanoj kući u centru Bača, sa starim portalom i stepeništem, a sa posebnim pijetetom spomenuta je i četvrta generacija apotekara porodice Gebauer.
Istoričar umetnosti D. Radovanović imao je zapažen prikaz bođanskog manastira i karakteristike tamošnjeg fresko slikarstva. Sadašnjnost i budućnost zdravstva i školstva u Baču znalački su izneli ukratko direktor Doma zdravlja dr Z. Meseldžija i D. Maksimović, direktor OŠ „ Vuk Karadžić“.
Završne reči predsednika opštine B. Antonića i prof. Gebauera odražavale su zadovoljstvo postignutim rezultatima i ciljevima simpozijuma, kao i obećanjima za budući razvoj. Atmosferu su ulepšali i završno druženje, banket i prijatna ciganska muzika.
tekst i fotografije: E. Gebauer
SIMPOZIJUM „BAČ U PROŠLOSTI, SADAŠNJNOSTI I BUDUĆNOSTI“
Organizatori: prof. dr Ervin Gebauer, dr Slavica Vujović
Otvaranje i pozdravna reč predsednika Opštine Bač, Borislava Antonića
Uvodna reč: prof.dr Ervin Gebauer
Dr Slavica Vujović: Monumentalna Bačka tvrđava iz srednjeg veka
Dr Ervin Gebauer: Srednjevekovna bolnica u Baču
Dipl. arheol. Vesna Glavočević: Tursko kupatilo- hamam, jedinstveno u Vojvodini
Dr Slavica Vujović: Franjevački samostan, svedok vekova
Dr Ervin Gebauer: „Stogodišnja apoteka“ u Baču
Istoričar umetnosti Dejan Radovanović: Manastir Bođani- fresko slikarstvo
Direktorka OŠ „Vuk Karadžić“ u Baču, Dajana Maksimović: „Školstvo i aktivnosti u opštini Bač“.
Direktor Doma zdravlja Bač, dr Željko Meseldžija: Razvoj zdravstva u opštini Bač