ФИЛМ „СВЈЕДОК“: НЕУГАСИВА БАКЉА ИСТИНЕ КОЈА ЈЕ ИСТРГЛА СТРАДАЊЕ СРПСКОГ НАРОДА ИЗ КАНЏИ ЗАБОРАВА

Градоначелник Новог Сада Жарко Мићин присуствовао је у Градској концертној дворани пројекцији филма „Свједок“ Дениса Бојића, о страдању српског народа током деведестих година 20. века на простору бивше Југославије. Филм је снимљен у продукцији Радио-телевизије Републике Српске, и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и базиран је на документацији и сведочанствима специјалисте судске медицине из Београда проф. др Зорана Станковића, који је радио на више од 50 масовних гробница, и урадио обдукцију више од 7.500 жртава.

Градоначелник Мићин се обратио пре почетка пројекције и истакао да је филм „Свједок“ изузетно документарно-историјско сведочанство о страдањима српског народа.

– Филм о раду др Зорана Станковића је неугасива бакља истине која је истргла страдање српског народа из канџи заборава. Убијана су деца, жене, старци. Зато што су били Срби. И зато што су се нашли на путу силника који су хтели да понизе српски народ. Тај стравични злочин имао је и своје продужено дејство. Игнорантским односом и ћутањем међународне заједнице, али и наше државе до 2012. године, жртве су биле бачене у амбис заборава. Али, 2012. године Србија је поново постала самостална и суверена земља. Земља која уздигнуте главе сме да говори о неправдама које су нам нанете. О злочинима које смо претрпели. И пошто је преведен на енглески, француски, руски и немачки језик, нема никакве сумње да ће филм, и његове пројекције допринети да истину о овом злочину без казне сазна читав свет – рекао је Мићин.

Он је истакао да је кутлура сећања веома важна и подсетио на мисао филозофа Џорџа Сантајана који је рекао да: „Народ који заборавља своју историју, ризикује да му се она понови“.

– За разлику од неких других времена, Србија данас води слободну, независну и суверену политику. Политика нашег председника Александра Вучића и наше Владе посвећена је миру и стабилности. Борби за правду, слободу и просперитет српског народа. Посвећена је изградњи боље будућности за нашу децу – рекао је Мићин.

Филм „Свједок“ базиран је која се тичу страдања српског народа током ратних дешавања деведесетих година прошлог века на простору земаља бивше Југославије.

Извор: Град Нови Сад

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *