U Srbiji još 424 zaraženih koronom, preminulo 5 osoba

U Srbiji je zabeležen rast broja novozaraženih, u poslednja 24 sata 424 osobe, a ukupno je 4.054 obolelih. Preminulo je još pet osoba, ukupno 85, saopštio je pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković.

On je, na pres konferenciji, rekao da je u poslednjih 24 sata u Srbiji testirano 2.646 osoba od kojih je pozitivno na prisustvo virusa korona.

Gde su hospitalizovani oboleli od virusa korona

Gojković je rekao da se na Klinici za infektivnoj klinici KCS nalazi 54 pacijenta, u starom delu niškog Kliničkog centra 201 pacijent, a u novom delu još 59.

U KC Vojvodine nalazi se 142 pacijenta, a u Kliničkom centru Kragujevac hospitalizovan je 91 pacijent.

U KBC “Dragiša Mišović” nalazi se 303 pacijenta, na Pulmološkoj klinici KCS 79 obolelih.

U KBC „Zemun“ smešteno je 340 pacijenata, u KBC „Zvezdara“ 345, u opštoj bolnici Pančevo 158, a u VMC Karaburma 74 obolelih.

Na Beogradskom sajmu smešteno je 387 pacijenata, u Nišu u hali Čair i hotelu Centroturist ukupno 292 pacijenta, uz još 170 u Domu studenata Medicinskog fakulteta Niš.

Na Novosadskom sajmu je 170 pacijenta.

U Srednjoj medicinskoj školi “Dva heroja” u Novom Pazaru je 18 pacijenata, rekao je Gojković.

Hospitalizovano je 2.890 pacijenta, a na respiratoru je njih 138. Do danas u 15 sati u Srbiji testirano je ukupno 20.958. osoba.

U poslednja 24 sata preminulo je još pet osoba kao posledica infekcije virusom korona, što je ukupno 85 preminulih.

Od poslednjih petoro preminulih, troje muškaraca i dve žene.

Smrtnost je, u ovom momentu 2,09 odsto, naveo je Gojković.

Pomoć kineskih lekara nemerljiva, daje rezultate

Pomoć kineskih stručnjaka srpskom zdravstvu je nemerljiva od samog početka krize sa pandemijom korona virusa, izjavio je Gojković i naglasio da metod izolovanja zaraženih sa lakšim simptomima, koji su kineski stručnjaci predložili Srbiji, dao rezultate i da sve više drugih zemalja počinje da ga primenjuje.

Gojković je, odgovarajući na pitanja na pres konferenciji o situaciji sa korona virusom, istakao da su se kineski stručnjaci prvi suočili sa Kovidom 19 i prvi uspeli da izađu iz pandemijske krize.

„Jedan od njihovih glavnih saveta bio je da što je god više moguće izolujemo zaražene sa lakšim simptomima da se infekcija ne bi širila na njihove članove porodice i kolektiv“, rekao je Gojković.

Primetio je da taj metod sve više počinju da koriste i druge zemlje i dodao da su, recimo, Milenijum stadion u Kardifu i Central park u Njujorku pretvoreni u improvizovane poljske bolnice.

Kako je rekao, cilj je da se suzbije infekcija i smanji broj obolelih.

„Na taj način veliki broj građana biće pošteđen ozbiljne kliničke slike koju virus može da izazove, to je naš put kojim ćemo se rukovoditi i u narednom periodu“, naveo je Gojković.

Nismo imali problem sa nedostatkom lekova i opreme

Pokrajinski sekretar za zdravstvo istakao je da do sada nije bilo nikakvih problema u Srbiji u lečenju Kovid pacijenata sa nedostatkom lekova, sanitetskog materijala i zaštitne opreme.

Gojković je, na pitanje da li postoji analiza potreba za lekovima i opreme za lečenje od Kovid-a, ko je radi i koliko se ažurira, objasnio da to radi RFZO, koji je jedan od ključnih činilaca u Kriznom štabu Vlade Srbije.

Ukazao je da učestvuju i stručna tela Ministarstva zdravlja, te da je sve pod kontrolom Kriznog štaba.

„Do sada nismo imali problema vezanih za tok svih operacija u lečenju Kovid pacijenata“, podvukao je Gojković.

Rekao je da ono što, zbog velikih teškoća koje postoje vezano za uvoz, u nekom trenutku bude rešeno na drugi način.

„Osim toga nevezano za Kovid pacijente, sve druge bolnice imaju dovoljan broj ostalih lekova koji se ne upotrebljavaju u lečenju korona virus infekcije“, zaključio je on.

U Srbiji trenutno 138 pacijenata na respiratorima

U Srbiji se trenutno na respiratorima nalazi 138 pacijenata obolelih od COVID-19, što je, u poređenju sa podacima prethodnih dana, blagi trend opadanja, izjavio je danas epidemiolog Branislav Tiodrović.

„Ako to uporedimo sa podacima prethodnih dana, to je blagi trend opadanja što može dati početni optimizam, jer je onima koji su na respiratorima život najviše ugrožen“, rekao je Tiodorović, odgovarajući na pitanja na konferenciji u Palati Srbija.

respirator,, vmc, karaburma

Ministarstvo odbrane
Stigli brzi testovi u Infektivnu kliniku

Tiodorović je potvrdio da su na Kliniku za infektivne i tropske bolesti KCS stigli brzi testovi za virus korona, koji će sada biti važna pomoć u narednom periodu.

Tiodorović je naveo da se u stručnom timu razgovaralo o tome koji će se testovi koristiti, te dodao da se brzi testovi ne mogu koristiti od samog početka.

Razlog za to je, pojašnjava, u tome što se za takve testove moramo imati osobu koja je prebolela virus u samom početku i od tada je prošlo najmanje 15 do 21 dan, da bi se onda brzi test mogao koristiti kao orijentacija, odnosno da se vidi da li je infekcija „sveža“.

„Stigli su testovi na Infektivnu, i to se sad može raditi ako se uzme u obzir da smo mi sada u šestoj nedelji, odnosno imamo ljude koji su obolevali u prvoj, drugoj ili trećoj nedelji“, rekao je Tiodorović odgovarajući na pitanje da li su brzi testovi stigli na Infektivnu i kada će početi upotreba.

Biće to dovoljno iskorišćeno, to su dobri testovi, laki za sprovođenje i brzo daju rezultate, dodao je Tiodorović.

„Mnogo će nam pomoći da možemo da napravimo skrining i vidimo šta se dešava u stanovništvu, a ti rezultati biće od koristi kasnije, u maju, junu…“, rekao je Tiodorović.

On je ukazao i da će svi laboratorijski kapaciteti dobiti te testove danas i sutra i moći će da počnu da koriste i tu vrstu testova.

Istakao je da Srbija raspolaže sa dovoljno respiratora i dodao da ima dovoljno slobodnih i onih koji će biti spremni da se upotrebe, ukoliko bude potrebno.

Kako je dodao, po tom pitanju možda bolje stojimo i od nekih mnogo bogatijih i razvijenijih zemalja.

Tiodorović je pozvao građane da poštuju uvedene mere u cilju sprečavanja širenja korona virusa.

Smešteni u privremene bolnice imaju terapiju i sve neophodno

Epidemiolog Tiodorović izjavio je da osobe smeštene u privremenim bolnicama u Nišu imaju neophodnu terapiju i sve što im je potrebno, te da mu nije poznato da neko od njih po prijemu nije pregledan ili nije dobio terapiju.

On je time odgovorio da jedno od pitanja pristiglo putem mejla, da se više građana u hali Čair i studentskom domu u Nišu požalilo da ih u privremenim bolnicama niko nije pregledao i da im nije određena terapija, te ko je odgovoran za stanje u privremenim bolnicama i ko nadzire njihov rad.

„Ova informacija meni nije poznata. Znam da je u početku, kada smo otvarali Dom studenata, kada su dolazili bolesnici, moglo da se desi u prvom trenutku, da ih neko ne pregleda, ali za pola sata je sve rešeno i svi imaju neophodnu terapiju, hranu koja je obezbeđena, sve što treba“, rekao je Tiodorović.

On je istakao da će biti potrebno da se otvore i nove privremene bolnice.

Tiodorović je pojasnio da je rad privremenih bolnica, Čaira i Doma studenata, kao i onih koje će dodatno morati da se otvore, za lake pozitivne slučajeve, u organizaciji posebne službe, što znači da tamo postoje koordinatori koji vode deo posla.

Pružanje zdravstvenih usluga je povereno KC Niš, sa njihovim ekipama, uz još neke ustanove, poput Doma zdravlja, Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika, Zavoda za zaštitu zdravlja železničara…

„Sve kapacitete primarne zdravstvene zaštite smo uključili“, dodao je Tiodorović.

Tiodorović: Nema novih zaraženih na Torlaku

Prema današnjim podacima na Institutu „Torlak“ nema povećanja broja zaraženih radnika novim virusom korona, izjavio je Tiodorović.

Na jučerašnjoj konferenciji za medije rečeno je da je u toj ustanovi zaraženo 12 radnika.

Tiodorović je, takođe, istakao značaj i ostalih laboratorija u zemlji za testiranje osoba sumnjivih da su zaraženi virusom korona, dodajući da Torlak u ovim okolnostima ne bi mogao taj posao da obavi sam.

Navodi da su to laboratorije u Novom Sadu i Nišu, pojedini instituti za javno zdravlje, laboratorija pri Infektivnoj klinici KCS, laboratorije koje funkcionišu u okviru veterinarskih instituta u Kraljevu i Nišu, kao i laboratorija u Batajnici.

„Sve one obavljaju ogroman posao koji Torlak u ovim uslovima ne bi mogao sam da završi, a to znači da što više ljudi testiramo, što obimnije i da ih na vreme dijagnostikujemo i pošaljemo gde im je mesto – u bolnice, privremene bolnice ili ako je negativan šalje se kući“, rekao je Tiodorović.

Međutim, ukazao je, iako je nečiji nalaz negativan ta osoba bi trebalo da se ponaša savesno i da se pridržava svih mera samozaštite, jer bi mogla da se zarazi i pola sata nakon testiranja ili u toku tog dana.

„Iako je njegov nalaz negativan i dalje je vrlo ugrožen“, upozorio je Tiodorović.

izvor: TANJUG, RTV
foto: covid19.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *