PRIMAKOV ODAO POŠTU STRADALIMA U NATO AGRESIJI NA NAŠU ZEMLJU

Povodom 25 godina od početka NATO agresije na SR Jugoslaviju, direktor Fonda „Ruska saradnja“ (Rossotrudničestvo), Jevgenij Primakov,  položio je jutros venac na spomenik  „Bili smo samo deca“ u Tašmajdanskom parku u Beogradu, ispred biste trogodišnje Milice Rakić koja simbolizuje stradanje nedužne srpske dece u NATO bombardovanju.

Došao sam u Srbiju da odam poštu narodu i zemlji na dan kada je pre 25 godina NATO počeo nemilosrdno da ubija decu, žene, muškarce, starce, civile i vojnike. Nazvali su je Operacija Milosrdni anđeo. „Milosrdni“, čuješ li? Sada i ovde  Srbi saosećaju i dele tugu ruskog naroda. Svi smo svesni da se poslednjih 25 godina iza svih zverstava u raznim delovima sveta, na razne načine nazire  zloslutna NATO senka. Na dan žalosti, teško pronalazeći reči da opišem naš zajednički bol, samo ću ponoviti reči našeg predsednika – održaćemo jedinstvo! Tako ćemo se spasiti. I umesto dugih govora, biramo  rad. Jednostavno je. Pomozite rodbini i prijateljima poginulih da se izbore sa svojom tugom. Pomozite ranjenicima da se oporave i vrate u život. Kaznite sve odgovorne. Pobedite u ratu. Radite za našu decu i našu Otadžbinu„, poručio je Primakov nakon polaganja venca.

Podsećamo, NATO bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije bila je završna faza rata na Kosovu i Metohiji, a trajala je  od 24. marta do 10. juna 1999. godine. To je bilo drugo važnije vojno uplitanje NATO-a, nakon bombardovanja Republike Srpske 1995. godine, a države članice Alijanse, zahvaljujući protivljenju Kine i Rusije, nisu dobile odobrenje od Saveta bezbednosti  Ujedinjenih nacija za takvu vojnu intervenciju.  NATO je uprkos tome, protivno svim međunarodnim pravnim aktima, započeo kampanju, navodeći da je to humanitarna intervencija, te je  24. marta u 19.45 počeo vazdušne napade na vojne ciljeve, a potom i na sve druge objekte. U napadima, koji su bez prekida trajali 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri. Nezvanično se procenjuje da je poginulo između 1200 i 4000 civila i da je ranjeno više od 12.000 osoba.  

 

Izvor: Vojvođanski novinar, Fond „Rosotrudničestvo“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *