MIROSLAVLJEVO  JEVANĐELJE- KOVILJSKI PREPIS

Udruženje vojvođanskih učitelja od 2006. godine daje svoj doprinos u predstavljanju srpske srednjevekovne kaligrafije i razvoju školske kaligrafije organizujući: radionice, kolektivne izložbe kaligrafskih radova nastavnika, učenika i novosadskog kaligrafa Svetozara Pajića Dijaka, republička i regiionalna kaligrafska školska takmičenja učenika osnovnih i srednjih škola „Svetosavlje i naše doba“ (od 2011. godine) i  „Dani Nikole Tesle“ (od 2014. godine)   akreditovane  u  Kalendaru smotri i takmičenja Ministarstva prosvete, obeležavanje Dana Zaharije Stefanovića Orfelina (19. januara), tradicionalnu januarsku kolektivnu kaligrafsku izložbu „U čast Zaharije Orfelina“   u Novom Sadu  (u prostoru Turističke organizacije NS od 2009. do 2014.  godine,  u galeriji Ogranka SANU od 2015. godine), septembarsku kaligrafsku koloniju za nastavnike „Na putu Zaharije Orfelina“ (od 2009. godine u prostoru OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Sr. Kamenici), od 2009. godine Udruženje vojvođanskih učitelja blisko sarađuje sa novosadskim kaligrafom Svetozarom Pajićem Dijakom (koji je jedini priznati prepisivač srednjevekovnih knjiga, dobitnik nagrade za životno delo ULUPUDS-a).

 

Unesko je rukopisnu knjigu Miroslavljevog jevanđelja 2005. godine uvrstio u svoju biblioteku „Pamćenje sveta“ (Memory of the world), čime je uvršteno među 120 najvrednijih dobara koje je do sada stvorila ljudska civilizacija.

 

Nakon prepisa više rukopisanih knjiga, u periodu od 2003. do 2011. godine Svetozar Pajić Dijak je u maniru srednjevekovnih prepisivača strpljivo nastavio svoj rad. Tihujući, učinio je veliki podvig prepisujući na pergamentima i celokupno Miroslavljevo jevanđelje. Pošto je prepis Jevanđelja nastao radom u mnoštvu manastira SPC centralne Srbije i Kosova i Metohije, a završeno u Manastiru Kovilj, po tradiciji, imenovano je KOVILJSKIM PREPISOM.

Mali deo stranica ovog prepisa Jevanđelja izlagan je do sada na nekoliko kolektivnih i samostalnih izložbi u Novom Sadu, Beogradu i Zrenjaninu.

Od kada je prepisivanje završeno, punih jedanaest godina, radi se na tome da se prikaže celokupan prepis jedinstvenom izložbom dok pergamenti nisu trajno povezani o u knjigu.

Udruženje vojvođanskih učitelja i sam autor su uložili ogromne napore poslednje četiri godine da se ostvari izložba u Novom Sadu. U godini kada je Novi Sad Evropska prestonica kulture, tražili smo neophodna sredstva od mnogih, ali nismo uspeli da ih sakupimo. Ne odustajući od svog nauma, uz Božiju pomoć, mi smo ipak danas ovde. Životno delo pisano rukom i srcem Svetozara Pajića Dijaka je pred nama. To je njegov i naš dug precima i zalog potomcima. Svevremenska lepota i blago kulture Srba je sada pred očima javnosti.

Uz izložbu koju su podržali Uprava za kulturu Grada Novog Sada i mnogobrojni ljudi dobrog srca, održaće se književno veče u Gradskoj biblioteci Grada Novog Sada i kaligrafska radionica za decu u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Sr. Kamenici. Nakon novosadske premijere, opremljena izložba nastaviće svoj život i u drugim gradovovima Srbije i region kako bi se što široj javnosti predstavilo najvrednije kulturno nasleđe Srba.

Vera Stojšić-Gašparovski

za Udruženje vojvođanskih učitelja

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *