15. Форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе на 31. Међународном фестивалу позоришта за децу Суботица

15. Форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе на 31. Међународном фестивалу позоришта за децу Суботица. У оквиру 31. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица, који се ове године одржава од 22. до 27. септембра у организацији Отвореног универзитета Суботица, биће организовано и 15. издање Форума за истраживање позоришне уметности за децу и младе, чији је руководилац др Маријана Прпа Финк.

Маријана Прпа Финк
Маријана Прпа Финк

Учесници овогодишњег Форума долазе из 14 земаља са четири континента. Укупно 27 учесника упознаће нашу јавност са својим истраживањима из области позоришне уметности за децу и младе, и то из Србије, Босне и Херцеговине/Републике Српске, Пољске, Енглеске, Словачке, Шпаније, Сједињених Америчких Држава, Литваније, Шкотске, Летоније, Ирана, Португалије, Чилеа, Ирске.
Овогодишње издање Форума, које ће бити одржано у Градској библиотеци Суботица од 23. до 26. септембра, усмерено је ка истраживањима на тему “Покрет, слушање, промена у перцепцији позоришта за децу и младе”. 15. Форум пружиће могућност да истраживачи из различитих делова света сагледају могућност промене у погледу перцепције у позоришту за децу и младе, промене у начину гледања на потребе младе публике, пажљивог слушања онога што желе да кажу и промене у начину на који позоришта за децу граде сценски језик.
Пристигли предлози будућих радова огледају се у четири подтеме које ће бити обрађене током четири радна дана: Поглед на позориште за децу и младе у 21. веку – из прошлости; Покрет, звук и перцепција, сценско присуство; Позориште за најмлађу публику; Промене у позоришту за децу и младе; Позориште и заједница.
Презентовани радови биће штампани у Зборнику радова Позориште за децу – Уметнички феномен.
У погледу разумевања позоришта за децу и младе, елементи који одређују сценски језик имају важну улогу у перцепцији младе и најмлађе публике. Један од елемената је свакако и покрет којим глумац-извођач, са лутком или без лутке, гради своје сценско присуство. Међутим, покрет на сцени има значење и ако укључује друге елементе сценског дејства, као што су костим, сценографија, реквизит, музика, светло, видео, Или ако позориште подстиче имагинацију ван простора позоришта: у учионици, дворишту, у природи, итд.
На овај начин сложеност сценског језика открива младој и најмлађој публици тајну видљивог и невидљивог света који сценски језик може да дочара. Сви тајанствени светови који имају свој живот на сцени имају и путеве којима допиру до перцепције младе публике. Процес слушања онога што гради сценски језик и процес слушања онога што младој публици може да буде представљено како би расли у свету позоришта које им нуди јасну представу о томе шта је добро, племенито или није вредно пажње, важни су аспекти који одређују раст и развој будуће генерације.
Форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе је прилика да се истраживачи из различитих земаља окупе у време фестивалских дана и изложе своја истраживања и пројекте. Такође, уз представе које су игране током Фестивала, Суботица постаје значајно место где се сусрећу истраживачи и театролози са ствараоцима позоришних представа за децу и младе из целог света. Циљ овог окупљања је да позориште за децу и младе у будућности буде квалитетније.
У оквиру такмичарског програма 31. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица, који се ове године одржава од 22. до 27. септембра у организацији Отвореног универзитета Суботица, наћи ће се 13 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића. Публика фестивала моћи ће да погледа разноврсне и маштовите представе које у Србију долазе из Чешке, Естоније, Француске, Мађарске, Немачке, Шпаније, Турске, Хрватске, Словеније, Црне Горе, Републике Српске, као и представе домаћих позоришта из Ниша и Суботице.
Овогодишњи лауреати Награде за животно дело „Мали принц”, за изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, биће др Лука Кецман у категорији домаћих стваралаца и Јарослав Антоњук из Пољске у категорији иностраних стваралаца. Овогодишњи добитник награде “Отон Томанић”, признање за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе, биће др Ева Томашевска из Пољске.
Реализацију Међународног фестивала позоришта за децу Суботица подржали су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама АП Војводине и Град Суботица.

фото: Дамир Вујков

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *