LJUDI SA TRI OKA(35) : Rudolf Cirkl – RASPRŠENO FOTOGRAFSKO BLAGO

Somborski penzioner i kolekcionar Rudolf Cirkl više decenija je vredno sakupljao stare fotografije i dao značajan doprinos očuvanju nezamenjivih svedočanstava zavičajne istorije

Sombor je na prelazu dva prošla veka bio na najboljem putu da postane jaka svetska metropola: bio je snažan društveno-politički centar sa multinacionalnim življem, visokim stepenom verske i nacionalne tolerancije, privredom u punom zamahu, prosvetom na najvišem nivou,…Imao je sve što se danas zahteva od zemalja koje čine okosnicu moderno sveta. Međutim, dva svetska rata na ovim prostorima potpuno su gurnuli Sombor u zapećak, ostao je izvan glavnih puteva razvoja, drugi su ga pretekli i sada već čitav vek nastoji da se otrgne i uhvati korak koji bi ga vratio u normalan život.

Tako govori Rudolf Cirkl, rođeni Somborac, nekadašnji dekorater i strasni kolekcionar koji je svoje penzionerske dane posvetio negovanju zavičajne baštine svog grada. Reči o stranputici Sombora najbolje ilustruje starim fotografijama koje svedoče o nekadašnjoj slavi drevnog grada na severu Bačke.

Kurir Ernesta Bošnjaka

Posle završene niže gimnazije izučavao sam štamparski i firmopisački zanat kod slavnog Ernesta Bošnjaka, pionira našeg filma i iskusnog fotografa, koji je bio pravi univerzalaca jer se uspešno bavio svim i svačim. Često sam mu bio kurir u njegovim vrlo značajnim kontaktima sa poznatim Somborcima: slikarom Milanom Konjovićem, apotekarom Đuricom Antićem, arhivarom Ilijom Džinićem, sekretarom Muzeja Miloradom Pelagićem, profesorom i arheologiom Pavlom Velenrajterom,… Nikada neću zaboraviti moje posete kućama starih Somboraca kao što su slikar Lajoš Hušvet, advokat Krećarović, drogerista Imre Feher, trgovac Vukičević, fotograf Vig, industrijalac Ferenc Mere,…

Laza Kostić na koricama knjige
Laza Kostić na koricama knjige

Za svaku donetu poruku od Bošnjaka dobijao sam tringelt, napojnicu i pregršt lepih reči. Najvažnije je bilo da sam upoznao bezbroj starih porodica u kojima su čuvane mnogobrojne skupocene i lepe stvari koje su svedočile o prohujalom vremenu i značajnim ljudima…Tada je u meni rođena želja da pokušam da spasem te stvari od propadanja i uništavanja jer su njihovi vlasnici bili spremani da ih daju budzašto. Tavani su bili krcati sa starim slikama, nameštajem i raznim drugim predmetima. Odlučio sam da osnujem klub kolekcionara,…

Cirkl i njegovi saradnici su 1961.godine osnovali u Somboru naš prvi registrovani Klub kolekcionara s pravom da komuniciraju i u inostranstvu. Sakupili su dragocenosti za zavičajnu istoriju među kojima su bile i najstarije fotografije, filmovi, razglednice, aparati, štampane stvari, klišea, medalje, unikatni predmeti pa i mnoge relikvije.

Vikendica u minskom polju

Svom učeniku je Ernest Bošnjak poklonio mnogobrojne fotografije koje svedoče o pionirskim danima našeg filma. Cirkl ih je ustupio foto-kino i video klubu „Rada Krstić“, na insistiranje tadašnjih aktivista Stevana Božića i Stanka Nevjestića, a jedan deo je sačuvan u gradskom Arhivu.

Pronalazili smo vredne fotografije na buvljacima i prašnjavim tavanima, kompletirali slike svih nekadašljih banova Bač-Bodroške županije, moja žuta kurirska tašna od svinjske kože ponekad nije bila dovoljno prostrana da bih u nju mogao da smestim i niz raskošnih porodičnih albuma znamenitih Somboraca,…

objašnjava Rudolf Cirkl koji nastoji da za kolekcionarstvo zainteresuje mlade. Njegova vikendica na drugoj strani Dunava, u Batini, bila je puna dragocenih kolekcionarskih zbirki, ali je već  godinama nedostupna jer je okružena minskim poljima zaostalim iz poslednjih ratnih sukoba. Zato on ljubomorno čuva još malo predmeta koje je mukotrpno sakupljao više od pola veka.

U KORAK S MUŽEM-Maja Simonović je uspešno pratila rad svog popularnog supruga, narodnog lekara.dr Radivoja Simonovića, osnivača Foto kluba u Somboru
U KORAK S MUŽEM-Maja Simonović je uspešno pratila rad svog popularnog supruga, narodnog lekara.dr Radivoja Simonovića, osnivača Foto kluba u Somboru
ŠIROKO SRCE - Mila Popović se isticala humanitarnim radom

Među njima je i fotomonografija Bačbodroške županije, retka knjiga u tri toma. U delu posvećenom duhovnom životu Sombora objavljeni su portreti najaktivnijih građana: humanitaraca Koste Panića, Maje Simonović i Mile Popović, zatim dr Jožefa Jovanovića, Imre Fraja, industrijalaca i trgovaca Martona Burnaća, Mihalja Lederera, Lajoša Vendingera, Šandora Demetrovića, temeljivača našeg sporta i mnogih drugih. Knjiga koju poseduje Cirkl pripadala je lično pesniku dr Lazi Kostiću. Raritetna je jer je izdavač štampao po jedan primerak sa fotografijom, na naslovnoj strani, svakog ko je u njoj zastupljen! Eto prave „poslastice“ za budući prvi Muzej fotografije u našoj zemlji, koji je u povoju!

VREDAN KOLEKCIONAR

SAČUVANI TRAGOVI KULTURE – Somborski kolekcionar Rudolf Cirkl
SAČUVANI TRAGOVI KULTURE – Somborski kolekcionar Rudolf Cirkl

Rudolf Cirkl je rođen u Somboru 1.januara 1937.godine. Nakon završene osnovne škole i niže gimnazije u rodnom gradu izučavao je štamparski i firmopisačko-dekoraterski zanat kod Ernesta Bošnjaka, pionira našeg filma. Bio je zaposlen kao aranžer u „Dekor birou“ i velikoj hali „Mostonga“ učestvujući u realizaciji mnogobrojnih scenografskih projekata. Oslikavao je reklamne panoe sa poznatim likovima glavnih junaka premijernih filmova. Kad se posvetio kolekcionarstvu tesno je sarađivao sa aktivistima somborskog Foto-kino kluba, Istorijskim arhivom i Muzejem  Sombora na formiranju zavičajnih zbirki. Samo u zbirci razglednica sakupio je  oko 28 hiljada slika arhitekture i drugih motiva. Bio je i član Istorijskog društva Sombora.

Piše: Borivoj Mirosavljević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *