Ljudi s tri oka: SUZANA MILOVANOVIĆ- FOTOGRAFIJA SVEDOK ISTORIJE

Suzana Milovanović, viši kustos Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, znalački koristi fotografije u realizaciji niza značajnih projekata posvećenih naučnoj prezentaciji istorijskih ličnosti i događaja

Suzana Milovanović

– Fotografija je informacija jednog čula, oka-ali, ona doprinosi i mnogim drugim saznanjima,-rekla nam je Suzana Milovanović. Istoričar , viši kustos Muzeja Vojvodine u Novom Sadu. Ona je do tog saznanja došla radeći na realizaciji velikog broja projekata koji obiluju fotografijama nezamenjivim svedocima istorije. Izložbe, knjige, katalozi, plakate, prospekti…Sve se to više ne može zamisliti bez dominantne uloge fotografije.

Dvostruko zadovoljstvo
-Imala sam sreću da posle završenih studija, kao diplomirani istoričar, dobijem posao koji volim. U Muzeju Vojvodine sam na radnom mestu istoričara za političku i vojnu istoriju Vojvodine u vreme
Habzburške monarhije, a kao višem kustosu poverena mi je stručna obrada zbirki: vladari i vladarske porodice, političke stranke i političari, Prvi svetski rat, zaostavština generala Jovana Nikića, Srpska radikalna stranka i Revolucija 1848/49. godine. Muzej raspolaže velikim istorijskim blagom pa mi čini izuzetno zadovoljstvo da u njemu uživam dok realizujem konkretne projekte. Dodatno je zadovoljstvo kada se ti projekti uspešno realizuju i potom naiđu na dobar prijem javnosti.
Bogate zbirke starih fotografija omogućavaju lakše rekonstrukcije istorijskih događaja, bliže upoznavanje sa ličnostima koje su vezane za te događaje i stvaraju aromu koja privlači publiku na izložbe, čitaoce prigodnih publikacija i gledaoce pratećeh radio i televizijskih emisija.- Poneka fotografija toliko zrači da bi i samo njeno prisustvo na izložbi bilo dovoljno da se ostvari zamišljena poruka gledaocima. Takva je, na primer, fotografija starog vršačkog fotografa Stevana Jovanovića, oca čuvenog slikara Paje Jovanovića, na kojoj je predstavljen portret Svetozara Miletića iz 1900.godine. Pogled registrovan na fotografiji govori sve o slavnom političaru u trenutku gašenja njegovog burnog života,- s ushićenjem veli Suzana Milovanović.

Svetozar Miletić na fotografiji Stevana Jovanovića iz Vršca

Veliki entuzijazam
Da nema ljubavi prema fotografiji i poslu o kojem je sanjala još dok je polagala ispite na fakultetu
itaknuta istoričarka Muzeja Vojvodine brzo bi se utopila u muzejsko sivilo i birokratsku monotoniju
koja karakteriše puko otaljavanje posla. S velikim entuzijazmom Milovanovićeva ide iz projekta u projekat, samostalno ili s kolegama, a planova je toliko da im se ne vidi kraj.
-Težište mojih izučavanja je istorija političkog i duhovnog razvoja naroda u Vojvodini u drugoj polovini 19. i početku 20.veka. Posebnu pažnju sam posvetila aktivnostima vodećih srpskih političara u Vojvodini toga doba: Svetozara Miletića, Mihaila Polit-Desančića, Miše Dimitrijevića, Jaše Tomića i drugih. Fotografiju maksimalno koristim jer je ona vekovna čovekova želja da trajno sačuva vizuelnu impresiju jednog trenutka.Sa njom istorija postaje dinamičnija, pomaže mi da uspostavim mnogo prisniji kontakt sa svetom,jer fotografija objektivno čuva istorijske istine.

Prva redakcija „Zastave“ 1866.godine: Đura Vukićević, Jovan Đorđević, Svetozar Miletić i Giga Geršić

Neke tematske celine koje je u vidu izložbi obradila Suzana Milovanović sada su segmenti stalne
postavke Muzeja Vojvodine a velika joj je želja da se posebno posveti izučavanju srpskih narodnih
duhovnih sabora održanih u 19.veku,koji su nezaobilazni temelj naše duhovnosti i istorije. O njima svedoče i izvanredne fotografije Stefana Vulpea, Ignjaca Rajza, Josipa Singera i drugih majstora kamere iz druge polovine 19.veka. Svaki novi projekat otkriva i nepoznata ili malo poznata fotografska ostvarenja čime se daje i doprinos izučavanju istorije fotografije Vojvodine.

NEGOVANJE ISTORIJSKE ISTINE

Suzana Milovanović je rođena 11.maja 1967.godine u Senti. Osnovnu školu je pohađala u Adi i Senti a srednju pravnu školu završila je u Senti. Diplomirala je istoriju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Zaposlila se u Istorijskom odeljenju Muzeja Vojvodine u kojem je stekla zvanje višeg kustosa. Realizovala je velik broj projekata, kao samostalni autor ili saradnik u zajedničkim projektima. Među značajnim njenim izložbama su: „Svetozar Miletić i njegovo doba“, “Političke stranke u Vojvodini 1918-1941.“, “Politički život u Vojvodini u drugoj polovini 19. i početkom 20.veka.“, “Srpski narodni pokret u Vojvodini 1848/49.“, “Veliki bečki rat i Karlovački mir 1683-1699.“, “Potisko-pomoriška vojna granica“,…Učestvovala je u pronalaženju i otkupu više stotina predmeta. Među njima su i fotografije s kojima su obogaćene muzejske zbirke.

Piše: Borivoj Mirosavljević

Tekst uz fotografije:

1. Suzana Milovanović
2. Svetozar Miletić na fotografiji Stevana Jovanovića iz Vršca
3. Prva redakcija „Zastave“ 1866.godine: Đura Vukićević, Jovan Đorđević, Svetozar Miletić i Giga Geršić
4. Akademik Čedomir Popov, predsednik Matice srpske, otvorio je izložbu Suzane Milovanović „Svetozar Miletić i njegovo doba“ u Muzeju Vojvodine

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *