Још седам случајева корона вируса у Србији, укупно 72 оболелих
У Србији је данас до 18 сати регистровано још седам нових случајева корона вируса, тако да су укупно заражене 72 особе, саопштило је Министарство здравља.
Од последњег извештаја јутрос у 8 сати до 18 часова, тестирани су узорци 39 особа, од којих је седам позитивних и 32 негативна на нови корона вирус.
До 18 часова у националној референтној лабораторији Института Торлак тестиране су укупно 374 особе које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
На болничком лечењу 34 пацијента, четворо на респираторима
Од 65 потврђених случајева новог корона вируса 34 пацијента су на болничком лечењу, 31 пацијент је на кућном лечењу, док су четири особе на респираторима, изјавио је данас министар здравља Србије Златибор Лончар.
Од та четири пацијента, три су у КЦ Војводина и један је на Клиници за инфективне болести КЦС у Београду.
Лончар за Прву телевизију каже да је таква ситуација очекивана, да је Министарство здравља увело нове телефонске линије, да су уведена телефонска психолошка саветовалишта, али да ће и сви домови здравља имати телефонске линије на које ће грађани моћи да добију информације и савет свог изабраног лекара.
Лончар каже да Србија има довољно тестова за Ковид-19, да је јуче из Кине стигло 1.000 тестова и да је од Светске здравствене организације стигло још толико.
Напомиње да су прецизно разрађени алгоритми ко и када иде на тестирање на нови корона вирус.
„Не иде на тестирање одмах онај ко је био у контакту са зараженим, већ он иде у изолацију. Ако има симптоме онда се јавља лекару, узима се узорак и ради тестирање. Ако је пацијент 15 дана код куће и нема тегобе, онда нема разлога да се тестира. То је препорука Светске здравствене организације“, рекао је Лончар.
Министар је навео да нико не може да каже колико ће да траје актуелна ситуација, али да би у случају да се сви придржавају мера и да се сви изолујемо могло да траје шест недеља.
„Од нас зависи какав ће резултат бити. Нико не може да нам буде крив ако нисмо одговорни“, рекао је Лончар.
Ниш: Четворо на лечењу, двоје пацијената отпуштено |
На Клиници за инфективне болести КЦ Ниш тренутно се лечи четворо пацијената код којих је потврђено да су оболели од коронавируса. Два пацијента су јуче отпуштена са Клинике за инфективне болести КЦ Ниш и смештена у кућну изолацију. То је учињено након консултовања инфектолога са дежурним епидемиологом ИЗЈЗ и уз сагласност пацијената, јер они нису имали симптоме и у добром су општем стању. Све је учињено уз поштовање процедура и алгоритама СЗО, објављено је на сајту КЦ Ниш. Пацијент који је примљен 10. марта има умерене симптоме проузроковане вирусом, у стабилном је стању и предузимају се све неопходне мере лечења. Остали пацијенти који су хоспитализовани углавном не показују симптоме, али су и они под 24-часовним мониторингом инфектолога нишког КЦ, како предвиђају мере СЗО. |
Упитан о томе да премијерка Ана Брнабић није искључила увођење најтежих мера у спречавању ширења корона вируса, Лончар је рекао да он то не би назвао најтежим, него најбољим мерама за спасавање живота.
Упозорио је да сваки одлазак у кафић, тржни центар или неки други затворени простор значи велику могућност заразе корона вирус и да се заврши на респиратору.
„Подржавам најбоље мере које ће спасити животе“, каже Лончар и позива грађане на јединство и да једни другима помогнемо.
Упитан за одлагање операција у здравственим установама, Лончар је рекао да се примају само хитни случајеви, пацијенти који су животно угрожени, а да се одлажу све операције које могу да чекају.
Лончар је нагласио да је та мера уведена како би се спречило ширење вируса, јер од куће до болнице постоји већа вероватноћа да се пацијент зарази.
„У овом моменту најважније је да сачувамо људске животе. Видите шта се дешава у Италији, Шпанији“, рекао је Лончар и апеловао на грађане да слушају препоруке лекара и да слушају њихове савете.
Тренутно пацијенти заражени новим корона вирусом збрињавају се четири инфективне клинике, а да је предвиђено када се ти капацитети попуне још 2.000 кревета у КБЦ Драгиша Мишовић, КБЦ Земун, Плућно одељење у Новом Саду, ОРЛ или бивша хирургија у Нишу.
„Проширили само капацитете по целој Србији, а то значи да смо одредили још 5.000 места за пацијенте ако се вирус буде ширио и да пацијенти морају да буду у болници“, навео је министар.
Наводи да има довољно заштитне опрему за здравствене раднике – маски, рукавица.
Ђорђевић: Нема заражених у установама социјалне заштите
У Геронтолошким центрима и установама за смештај корисника социјалне заштите на територији целе Србије, која су у надлежности Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, нема оболелих од корона вируса, рекао је министар Зоран Ђорђевић.
Он каже да се снабдевање свим потребним намирницама и лековима обавља редовно и додаје да су поштоване све прописане мере, у складу са упућеном инструкцијом у вези са поступањем ради заштите од корона вируса, саопштило је министарство.
Ђорђевић је казао и да ће сајт Министарства обавештавати о свим актуелностима у вези ситуације са корона вирусом.