ДO СЕПТЕМБРА ЗАТВОРЕНИ БАЗЕН НА СПЕНС-У У НОВОМ РУХУ
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић обишли су радове на реконструкцији олимпијског затвореног базена на СПЕНС-У. Том приликом градоначелник је истакао да се није могло чекати на пројекат комплетне реконструкције СПЕНС-а, јер је стање било алармантно, а завршетак радова најављен је за 1. септембар.
– Нажалост, базен је имао тешкоће у функционисању још од 1999. године, дакле само девет година након изградње. Заједно са министарством и Владом кренули смо у реализацију инвестиције, ради се прва фаза, а вредна је 110 милиона динара, Град учествује са 75 милиона, а са 35 милиона министарство. Не раде се само шкољка и инсталације испод базена, већ и плажни део, средиће се тоалети, свлачионица, улазни део, а биће обезбеђена и рампа за особе са инвалидитетом на малом базену. Заједно са Факултетом техничких наука и Европском банком за обнову и развој, припремамо пројектно-техничку документацију комплетне обнове СПЕНС-а, па да наредно лето предамо Влади и конкуришемо на Програм Србија 2025. Таква обнова подразумева реконструкцију крова, фасадног омотача, степеништа, расхладних система, хала, инсталација, као и расвете. СПЕНС мора бити енергетски одрживији, према актуелним подацима, он месечно троши по пет милиона динара за воду, струју, грејање, и то је јако тешко одржавати – нагласио је Вучевић и истакао да обнова СПЕНС-а никада није била ближе, с обзиром на то да ће сада Град по први пут имати неопходну документацију за то. Он је похвалио сарадњу са министарством које предводи Расим Љајић оцењујући да су многе пројекте добро заједно реализовали, попут уређења подграђа на Тврђави и изградње бициклистичке стазе Бегеч-Футог. Први човек Новог Сада рекао је да ће се следећи базен градити на Новом насељу, а потом и у Футогу поред спортске хале, јер је то потребно граду величине Новог Сада.
Министар Љајић изјавио је да је Нови Сад, после Београда највише погођен последицама епидемије, а посебно на пољу туризма.
– За протекла три месеца Нови Сад је претрпео штету између 7 и 10 милиона евра по основу отказаних резервација у хотелима и ванпасионске потрошње. Користимо ситуацију која није идеална за туризам да улажемо у инфраструктуру. Предузимамо кораке за опоравак туризма, а настојимо да се окренемо домаћим гостима и делимично онима из региона. Прва већа прилика за то је фестивал Егзит када се очекује већи број туриста – рекао је Љајић.