ЉУДИ СА ТРИ ОКА(35) : Рудолф Циркл – РАСПРШЕНО ФОТОГРАФСКО БЛАГО

Сомборски пензионер и колекционар Рудолф Циркл више деценија је вредно сакупљао старе фотографије и дао значајан допринос очувању незамењивих сведочанстава завичајне историје

Сомбор је на прелазу два прошла века био на најбољем путу да постане јака светска метропола: био је снажан друштвено-политички центар са мултинационалним живљем, високим степеном верске и националне толеранције, привредом у пуном замаху, просветом на највишем нивоу,…Имао је све што се данас захтева од земаља које чине окосницу модерно света. Међутим, два светска рата на овим просторима потпуно су гурнули Сомбор у запећак, остао је изван главних путева развоја, други су га претекли и сада већ читав век настоји да се отргне и ухвати корак који би га вратио у нормалан живот.

Тако говори Рудолф Циркл, рођени Сомборац, некадашњи декоратер и страсни колекционар који је своје пензионерске дане посветио неговању завичајне баштине свог града. Речи о странпутици Сомбора најбоље илуструје старим фотографијама које сведоче о некадашњој слави древног града на северу Бачке.

Курир Ернеста Бошњака

После завршене ниже гимназије изучавао сам штампарски и фирмописачки занат код славног Ернеста Бошњака, пионира нашег филма и искусног фотографа, који је био прави универзалаца јер се успешно бавио свим и свачим. Често сам му био курир у његовим врло значајним контактима са познатим Сомборцима: сликаром Миланом Коњовићем, апотекаром Ђурицом Антићем, архиваром Илијом Џинићем, секретаром Музеја Милорадом Пелагићем, професором и археологиом Павлом Веленрајтером,… Никада нећу заборавити моје посете кућама старих Сомбораца као што су сликар Лајош Хушвет, адвокат Крећаровић, дрогериста Имре Фехер, трговац Вукичевић, фотограф Виг, индустријалац Ференц Мере,…

Лаза Костић на корицама књиге
Лаза Костић на корицама књиге

За сваку донету поруку од Бошњака добијао сам трингелт, напојницу и прегршт лепих речи. Најважније је било да сам упознао безброј старих породица у којима су чуване многобројне скупоцене и лепе ствари које су сведочиле о прохујалом времену и значајним људима…Тада је у мени рођена жеља да покушам да спасем те ствари од пропадања и уништавања јер су њихови власници били спремани да их дају будзашто. Тавани су били крцати са старим сликама, намештајем и разним другим предметима. Одлучио сам да оснујем клуб колекционара,…

Циркл и његови сарадници су 1961.године основали у Сомбору наш први регистровани Клуб колекционара с правом да комуницирају и у иностранству. Сакупили су драгоцености за завичајну историју међу којима су биле и најстарије фотографије, филмови, разгледнице, апарати, штампане ствари, клишеа, медаље, уникатни предмети па и многе реликвије.

Викендица у минском пољу

Свом ученику је Ернест Бошњак поклонио многобројне фотографије које сведоче о пионирским данима нашег филма. Циркл их је уступио фото-кино и видео клубу „Рада Крстић“, на инсистирање тадашњих активиста Стевана Божића и Станка Невјестића, а један део је сачуван у градском Архиву.

Проналазили смо вредне фотографије на бувљацима и прашњавим таванима, комплетирали слике свих некадашљих банова Бач-Бодрошке жупаније, моја жута курирска ташна од свињске коже понекад није била довољно пространа да бих у њу могао да сместим и низ раскошних породичних албума знаменитих Сомбораца,…

објашњава Рудолф Циркл који настоји да за колекционарство заинтересује младе. Његова викендица на другој страни Дунава, у Батини, била је пуна драгоцених колекционарских збирки, али је већ  годинама недоступна јер је окружена минским пољима заосталим из последњих ратних сукоба. Зато он љубоморно чува још мало предмета које је мукотрпно сакупљао више од пола века.

У КОРАК С МУЖЕМ-Маја Симоновић је успешно пратила рад свог популарног супруга, народног лекара.др Радивоја Симоновића, оснивача Фото клуба у Сомбору
У КОРАК С МУЖЕМ-Маја Симоновић је успешно пратила рад свог популарног супруга, народног лекара.др Радивоја Симоновића, оснивача Фото клуба у Сомбору
ШИРОКО СРЦЕ - Мила Поповић се истицала хуманитарним радом

Међу њима је и фотомонографија Бачбодрошке жупаније, ретка књига у три тома. У делу посвећеном духовном животу Сомбора објављени су портрети најактивнијих грађана: хуманитараца Косте Панића, Маје Симоновић и Миле Поповић, затим др Јожефа Јовановића, Имре Фраја, индустријалаца и трговаца Мартона Бурнаћа, Михаља Ледерера, Лајоша Вендингера, Шандора Деметровића, темељивача нашег спорта и многих других. Књига коју поседује Циркл припадала је лично песнику др Лази Костићу. Раритетна је јер је издавач штампао по један примерак са фотографијом, на насловној страни, сваког ко је у њој заступљен! Ето праве „посластице“ за будући први Музеј фотографије у нашој земљи, који је у повоју!

ВРЕДАН КОЛЕКЦИОНАР

САЧУВАНИ ТРАГОВИ КУЛТУРЕ – Сомборски колекционар Рудолф Циркл
САЧУВАНИ ТРАГОВИ КУЛТУРЕ – Сомборски колекционар Рудолф Циркл

Рудолф Циркл је рођен у Сомбору 1.јануара 1937.године. Након завршене основне школе и ниже гимназије у родном граду изучавао је штампарски и фирмописачко-декоратерски занат код Ернеста Бошњака, пионира нашег филма. Био је запослен као аранжер у „Декор бироу“ и великој хали „Мостонга“ учествујући у реализацији многобројних сценографских пројеката. Осликавао је рекламне паное са познатим ликовима главних јунака премијерних филмова. Кад се посветио колекционарству тесно је сарађивао са активистима сомборског Фото-кино клуба, Историјским архивом и Музејем  Сомбора на формирању завичајних збирки. Само у збирци разгледница сакупио је  око 28 хиљада слика архитектуре и других мотива. Био је и члан Историјског друштва Сомбора.

Пише: Боривој Миросављевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *