Дискредитација дела Десанке Максимовић, увреда за ученике
Удружење књижевника Србије затражило је данас одговоре и одговорност оних који су, како наводе, Десанку Максимовић прогласили „нижеразредном“ песникињом у српским школама.
Из УКС поручују да је збирка „Тражим помиловање“ међу најбољим песничким књигама на српском језику, а теме су и модерне и универзалне, свевремене у актуелности и ванвремене у трајању.
„Овај чин је и увреда за наше ученике и њихове професоре, али и саму Десанку, када се тврди да се ‘ванвременост Десанке Максимовић не уклапа у поетичке оквире епохе, те да постоји бојазан да би и ученици погрешили у вредновању њене поезије, умањујући њен значај’. Који ауторитети су то утврдили и о којој епохи говоре? И зашто се сумња у стручност наших професора и наставника књижевности, као и ниво зрелости и свести наших младих“, питају из УКС.
Даље се у писму наводи да Удружење књижевника Србије има обавезу да постави ова питања и захтеве, јер без његових чланова, преминулих и живих, незамисливо говорити о српској књижевности и њеном доприносу развоју просвете у Србији.
„Не само да не тражимо помиловање, већ одговор(ност) надлежних, будући да је ово незамислив чин рушења националног и историјског идентитета српског народа управо тамо где он треба да се обликује -у школама“, поручују из УКС.
Завод за унапређивање образовања и васпитања одлучио је да из трећег разреда средње школе искључи избор из поезије Десанке Максимовић, а из четвртог – чувену збирку велике песникиње „Тражим помиловање“.
Министар просвете је након тога рекао да та одлука није коначна, док је премијерка Ана Брнабић поручила да се Десанка Максимовић никада неће бити избачена из образовног система Србије.
извор: ТАНЈУГ, РТВ