Српска премијера домаћег филма “78 дана” Емилије Гашић на 31. Фестивалу европског филма Палић

Дугометражни домаћи играни филм “78 дана” редитељке Емилије Гашић биће премијерно приказан у Србији 25. јула у 21х на Летњој позорници Палић, у оквиру главног такмичарског програма 31. Фестивала европског филма Палић.Радња филма започиње марта 1999. године, у малом месту у Србији. Након очевог одласка у војску, сестре Соња (17) и Драгана (15) започињу видео дневник. Дани пролазе док снимају мирну природу око себе, дрхтавно ноћно небо током ваздушних напада и задиркивање своје седмогодишње сестре Тијане. Ствари се мењају када мистериозни дечак и његова стидљива, млађа сестра стигну из Београда и уселе се у комшијску кућу. Ускоро, нова пријатељства, први пољупци и прва разочарања замењују страх од бомби.
Емилија Гашић је поводом српске премијере свог филма рекла: “Јако сам узбуђена што ће мој први дугометражни филм ,,78 дана“ имати домаћу премијеру након пуно међународних фестивала. До сада сам са нашом публиком имала прилике да се сретнем само у дијаспори. Филм им се јако допао и увек су сви имали исто питање: Кад ће почети са приказивањем у Србији. Посебно ми је драго што се то дешава на Фестивалу европског филма Палић, који традиционално има јако добар и квалитетан филмски програм. Велика је част наћи се у програму заједно са Јоргосом Лантимосом”.


Говорећи о самом филму, Емилија Гашић је додала: “На сценарију сам почела да радим још 2020. године, иако сам идеју сигурно имала десет година. Филм је инспирисан мојим породичним касетама из деведесетих, али се убрзо током писања сценарија та идеја развила дубље, и током писања сам покренула анонимни лексикон где су људи несебично делили своја сећања на бомбардовање. Пошто је филм рађен по концепту да сте пронашли породичну касету коју гледате након много година, било је јако занимљиво и изазовно радити на њему. Све смо снимали на старој технологији или тзв. Хи-8 формату, па су неке од кадрова стварно снимали глумци”.
Сценарио за филм написала је редитељка Емилија Гашић, а главне улоге у филму тумаче Викторија Васиљевић, Милица Гицић, Тамара Гајовић, Павле Чемерикић, Маша Ћировић, Јелена Ђокић, и Горан Богдан.
Емилија Гашић је редитељка, сценаристкиња и сниматељка, рођена у Србији, а тренутно живи у Њујорку. Завршила је основне студије филмске режије на Академији Уметности у Београду, а мастер камере на Њујоршком универзитету и Тиш школи уметности у Њујорку. Њени кратки филмови су обишли свет на разним међународним филмским фестивалима. Сценарио за свој дебитантски филм “78 дана” развила је у склопу програма на Венецијанском Бијеналу 2020.
Као сниматељка, Емилија је снимала филмове у САД, Француској, Норвешкој и Чешкој. Добитница је Никонове награде за приповедача и била је финалисткиња за Volker Bahnemann награду за достигнућа при филмској камери. Њен сниматељски рад “Остани овде ако желиш” (режирала Сара Розен) имао је премијеру на интернету, на платформи Film Shortage. “Изгубљени међу звездама” (режирала Кејла Аренд) приказан је на Фестивалу кратког филма у Лос Анђелесу, затим на Међународном филмском фестивалу у Ст Луису, CineQuest- у и многим другим фестивалима.


31. издање Фестивала европског филма Палић одржаће се од 20. до 26. јула 2024. године, на Палићу и у Суботици. На овогодишњем фестивалском издању публика ће бити у прилици да погледа 150 филмова у 17 селекција, а у фестивалском програму учествоваће преко 100 филмских професионалаца из земље и иностранства, који ће боравити на Палићу.
Фестивал европског филма Палић подржали су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Град Суботица, Европска унија кроз програм Креативна европа МЕДИА, као и многобројни пријатељи и медијски партнери.
Спонзор – пријатељ Фестивала европског филма Палић више од 20 година је Горки Лист, као незаобилазан део наше уметничке сценографије, али и партнер који подстиче ангажовање публике да истражује доживљаје презентованих филмских остварења кроз Горки Лист награду публике.

извор: КомуникАрт ( Моника Хусар)

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *