Људи са три ока(5) – Миљан Чубрановић – ЗАВЕСА СПУШТЕНА ПРЕ КРАЈА ПРЕДСТАВЕ
На листи талената чији су животи неочекивано угашени у цвету младости је и фоторепортер Миљан Чубрановић, који је камером забележио и у новинама објавио серије занимљивих фотографија људи и догађаја значајних за период у којем су настале и као баштина остале будућим генерацијама.
Кад год је реч о врхунској новинској фотографији и професији фоторепортера, незаобилазно је мишљење Француза Хенрија Картијеа Бресона, легенде „Магнума“, прослављене светске новинске агенције, утемељивача фоторепортаже и лајф фотографије:
„ Снимити фотографију значи зауставити дах и све своје способности усредсредити против ишчезнућа стварности. Тренутак када ће се слика „зауставити“ постаје огромна физичка и интелектуална радост. То је заједнички рад главе, очију и срца.“
Кад су се у новинама појавиле фотографије, оне су оплемениле душу штампаних текстова и знатно утицале на повећање тиража и прихода издавача. Та револуционарна функција фотографије у штампаним медијима трајала је деценијама и траје све успешније, у складу са технолошком револуцијом и трансформацијама које у њој доживљава и сама фотографија.
У корак с временом


Нови Сад је у другој половини прошлог века важио за један од запажених центара светске фотографије, не само због одржавања традиционалне Светске изложбе фотографија „Златно око“, него и успешног деловања неколико генерација изузетних фоторепортера у редакцијама дневних листова „Дневник“ и „Мађарсо“. И данас се с великим поштовањем изговарају њихова имена: Барта, Вајдл, Брежан, Миросављевић, Лазукић, Војновић, Немет, Грујић, Ифју,… Они су уз предани, свакодневни рад у својим редакцијама били и активни чланови Фото-кино клуба „Бранко Бајић“, помно пратили дешавања на светској фотографској сцени, учествовали на великом броју изложби фотографија и на њима се окитили престижним признањима.

У таквом друштву, као најмлађи изданак, поникао је и Миљан Чубрановић који је, држећи се за скуте својих славних фотографских старијих колега, стицао искуства и знање које се тада није могло стећи у било којој школи или на факултету. И док су старији посустајали и полако губили корак са најездом дигиталних технологија, млађани Чубрановић је с одушевљењем прихватио дигиталну фотографију и на њој зналачки применио искуства која је „крао“ од прослављених асова превазиђене аналогне фотографије. Врло брзо се нашао на лицу места најактуелних догађаја и својим дигиталним сликама пунио не само странице „Дневника“ и других домаћих листова, него и оних широм света, посредством великих новинских агенција.
„Егзитов“ полигон адреналисања

Почињући као фоторепортер, Чубрановић се нашао пред више великих искушења. На прекретници између аналогне и дигиталне фотографије, одмах је изабрао праву страну и стрпљиво градио мостове преко којих је требало савладати низ препрека. Истовремено у земљи је буктао грађански рат, демонстрације на све стране, крвопролића, бомбардовање НАТО-а,…

У издању „Стилоса“, штампане су разгледнице с Чубрановићевим снимцима бомбардовања новосадских мостова. Оне су обишле цео свет и пронеле визуелну вест о несхватљивим злочинима у нашој земљи. Био је то очигледан резултат синхронизованог рада Чубрановићеве „главе, очију и срца“, што рече већ цитирани Бресон. Уследиле су серије фотографија последица рата, све бројније сиротиње настале „својинским трансформацијама“ и „социјалним раслојавањем“, транзицијом и „глобалном политиком“. Нашао се у том конгломерату и лик популарног Ђорђа Балашевића, али и по неки „украдени“ осмех оголеле сиротиње. Све то мирише на „магнумовске“лајф фотографије које су на почетку каријере инспираселе младог, перспективног фоторепортера.

„Егзитовска“ еуфорија пригрлила је и Миљана Чубрановића, који је с пуно адреналина у својој камери регистровао стварање темења будућег светског шампиона музичких фестивала! Сигурно тада није био свестан колики је допринос, својим сјајним фотографијама, дао и помогао да Нови Сад добије ласкаву титулу „Града културе Европе“. Нажалост, велика нада наше креативне фотографије, сагорела је у тренуцима реализације највећих пројеката, не дочекавши славља која се у Новом Саду тек очекују.
