АЛЕКСАНДРУ ЂУРИЧИЋУ ПРОМЕТЕЈЕВА НАГРАДА “ДЕЈАН МЕДАКОВИЋ“
Новосадска издавачка кућа “Прометеј“ обележила је и овог 10. јануара рођендан: 29 година успешног рада – традиционалним уручењем своје најзначајније награде “Дејан Медаковић“ књижевнику Александру Ђуричићу, за књигу Чуваркуће-удовице писаца, у издању издавачке куће “Самиздат“. На тај начин, „Прометеј“ од 2008. године као знак дубоког поштовања, чува име Дејана Медаковића наградом „за дуго сећање“. Као што је познато, “Прометеј“ је био ексклузивни Медаковићев издавач, а досадашњи лауреати награде, која носи име овог великана, од 2008. године до данас били су: Момо Капор, Мидраг Б. Протић, Мирко Демић, Василије Крестић, Радивој Станивук, Александар Гаталица, Динко Давидов, Нада Милошевић Ђорђевић, Љубомир Симовић и Милисав Савић.
Сала новог простора “Прометеја“, препуна представника јавног, културног и политичког живота Новог Сада, Војводине и Србије, само је потврдила значај награде и поштовање према једној од најзначајнијих издавачких кућа у Србији – „Прометеј“.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је у надахнутом обраћању честитао “Прометеју“ 29. рођендан, напоменувши да та издавачка кућа искрено и доследно промовише књижевну реч, негује традицију и нациoналну историјску баштину.
– Град Нови Сад и “Прометеј“ су пријатељи и партнери и драго ми је што смо заједнички успели да нађемо нови, бољи простор за њихов рад, где ће наставити да негују отворени дијалог и конкуренцију идеја. Заједно смо обележили 100 година од завршетка Првог светског рата и Присаједињења Војводине матици Србији, а све што је обележило тај период преточено је у речи и сачувано, између осталих, захваљујући и “Прометеју“. Заједно се припремамо и за 2021. годину, када ће Нови Сад бити Европска престоница културе и показати да смо Српска Атина и мултикултурална заједница која као таква фукционише вековима. Задатак пред свима нама је да млађима помогнемо да заволе књигу и писану реч, у времену доминације мас медија и виралне комуникације, те да и њих укључимо у борбу за очување нашег језика и културе – рекао је градоначелник Милош Вучевић и уједно честитао добитнику престижне награде.
Лауреат Александар Ђуричић рекао је да му је то прва награда и да му је велика част што она носи име интелектуалне и моралне громаде какав је био Дејан Медаковић. Он се захвалио издавачкој кући „Прометеј“ што је установљењем тог признања продужила његов живот.
Зоран Колунџија, главни уредник и оснивач „Прометеја“, истакао је да је претходна година за “Прометеј“ била веома значајна. Како је навео, лане је објављено 130 нових наслова и тако је „Прометеј“ дистигао укупну бројку од укупно 3.000 објављених књига (!). Посебно се похвалио са 15 нових наслова у Едицији Србија 1914-1918, у сарадњи са Радио-телевизијиом Србије, чиме се стигло до 63 књиге у заједничкој библиотеци. Едиција “Пречански Срби до слома Аустроугарске“ сада броји 15 значајних наслова, објављена је и едиција “Српске војводе“ а у њој, као светска премијера, “Сећања Франше Д’Епереа на Солунски фронт“.
Предан, посвећен и стручан рад “Прометеја“ је , наравно, имао одраз тако да је ова издавачка кућа добила бројна признања у протеклој 2018. години. На Међународном београдском сајму књига проглашени су за издавача године, на Нишком сајму књига такође су добили главну награду за укупну продукцију, а добитници су и награде за најбољег издавача у 2018. године – библиотеке Града Београда.
Корана Колунџија је, у одсуству чланова жирија, прочитала образложење зашто је Александар Ђуручић заслужио значајну награду. Иначе, жири је радио у саставу: др Драшко Ређеп, председник и чланови: Радован Поповић и Бошко Сувајџић.
Престижну награду Александру Ђуричићу уручила је покрајински секретар за културу Драгана Милошевић, која је истакла да ће секретаријат за културу наставити да пружа подршку “Прометеју“, као чувару наслеђа и културне традиције.
У занимљивом културном програму, са две песме из војвођанског стваралаштва, учествовала је оперска солисткиња из Новог Сада Марта Балаж, а познати пијаниста Саша Ковачевић је већ по устаљеној традицији својим наступом увеличао скуп.