Urednici Zmajevog „Nevena“ Jeleni Dopuđ uručena nagrada „Sunčani sat“

 U okviru 14. Međunarodnog festivala poezije mladih pesnika „Mašta i snovi“,  Jeleni Dopuđ, urednici našeg najstarijeg lista za decu na ćirilici „Neven“, uručena je nagrada „Sunčani sat“ –  za književno delo i podsticaj literarnog stvaralaštva mladih.  Manifestaciju je organizovao  Centar za kulturu „Sirmijumart“, a priznanje je njoj i ostalim laureatima uručeno 31. maja u Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače i poslovne informatičare „Sirmijum“. Nagrada se sastoji od diplome i statue „Sunčani sat“, prepoznatljivog simbola iz vremena Rimskog carstva.

Velika mi je čast što sam dobitnik ovog značajnog priznanja. Za vaš festival znam od njegovog osnivanja i aktivno učestvujem u njegovom promovisanju zahvaljujući najstarijem listu za decu na ćirilici, Zmajevom Nevenu, među čije latice sam došla pre tačno 14 godina, kada je vaš festival osnovan. Ponosni sam čuvar cveta Zmajevog, koji traje već 144 godine i želim vam od srca da vaš divni festival traje još najmanje toliko. Posebnu zahvalnost dugujem uvaženom književniku Nedeljku Terziću, višedecenijskom saradniku Nevena kojeg sam imala čast da upoznam u redakciji Nevena još dok sam još bila volonter“- istakla je laureatkinja Jelena Dopuđ.

 

O DOBITNICAMA  „SUNČANOG SATA“

Jelena Dopuđ autorka je brojnih tekstova, članaka i bibliografskih radova o Jovanu Jovanoviću Zmaju. Učestvovala je u stvaranju njegovog najkompletnijeg rodoslova koji je 2015. godine u „Zborniku radova sa naučnog skupa pod nazivom „Zmaj. društvo srpskih književnika i umetnika 1904- 2014.“ Objavila je dve knjige za decu „Ilustrovana biografija Čika Jove Zmaja“ i „Novi Sad- Zmajevgrad“. Pisac je, novinar i član „Društva novinara Vojvodine“.

Dobitnica nagrade „Sunčani sat“ za 2024 .godinu je i Marijana Stratulat, direktorka novinsko-izdavačke kuće „Libertatea“ u Pančevu. Ona je master pedagoških nauka,  a objavila je više od 29 knjiga na rumunskom jeziku. Piše prozne i dramske tekstove, režira i glumi u predstavama za decu.

Dragica Matejić Šreder piše i prevodi poeziju na srpskom i nemačkom jeziku za decu i odrasle. Objavila je 17 autorskih knjiga i 27 dvojezičnih antologija poezije i proze. Dobitnica je brojnih međunarodnih priznanja i član „Udruženja književnika Srbije“ i „Udruženja pisaca 7“ u Frankfurtu na Majni.

Nagrada „Sunčani sat“ stranom piscu pripala je Petri Bjork iz Dizeldorfa, spisateljici priča i bajki za decu. Poznata je u Nemačkoj  kao pisac humanista koji obilazi socijalne institucije, bolnice i dečje domove.  Dobitnica je brojnih priznanja i član „ Jugoslovensko-nemačkog kulturnog društva“. Zanimljiva je književna ličnost čije su muzičko-pesničke večeri veoma interesantne i izuzetno posećene.

Dobitnici priznanja  „Sunčani sat“ iz Novog Sada prethodnih godina bili  su, pored ostalih, i  naš čuveni pesnik Pera Zubac i nekadašnji urednik „Nevena“ Stevan Beljanski.

Žiri za dodelu nagrade činili su: Nedeljko Terzić, književnik i esejista, prof. dr Slađana Milenković, književnica, i msr  Miroslava Ilijić, direktorka Centra za kulturu „Sirmijumart“.

 

ŠTA SIMBOLIŠE „SUNČANI SAT“?

U samom centru Sremske Mitrovice nalazi se lapidarijum, pripadajući deo Muzeja Srema, u kome je predstavljena najbogatija kolekcija kamenih nadgrobnih spomenika, miljokaza, sarkofaga i drugih vrednih predmeta koji se čuvaju u našoj zemlji. Izloženi predmeti stari preko 1 500 godina sa sobom nose zanimljive priče iz rimskog vremena.Posebno, a možda i centralno mesto u muzeju, pripada spomeniku Sunčani sat koji datira još iz perioda od pre 100 godina p.n.e. Veruje se da je Sunčani sat otkriven tako što su meštani kopali bunar i tom prilikom pronašli veliku količinu mermera. Arheološkim ispitivanjem se došlo do zaključka da je baš ovaj mauzolej bio deo neke nadgrobne konstrukcije. Za izradu ovog spomenika su bili angažovani vajar i astronom iz Grčke, a mermer koji su koristili stigao je sa Alpa preko Slovenije.

Sunčani sat simboliše proticanje vremena kojem su podjednako podložni i Bogovi i ljudi. Smatra se da su u to vreme svi imućni građani postavljali sunčani sat u svoje grobnice.Ovaj unikatni predmet je pronađen na prostoru Nekropole negde u prvom veku. Svoju praktičnu vrednost pokazuje svakog 21. marta kada kao po pravilu na urezanu horizontalnu liniju školjke padne senka i time označi da je prošla jedna godina.

Tekst i foto: Vojvođanski novinar

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *