МЕЂУНАРОДНИ СЕМИНАРИ О ХОЛОКАУСТУ ЗА ПРОСВЕТНЕ РАДНИКЕ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ
Поводом почетка сарадње Института “Олга Ленгел“ из Њујорка и организације “Тераформинг“ из Новог Сада на организовању годишњих међународних семинара о Холокаусту за просветне раднике у Републици Србији, у Архиву Војводине одржан је свечани пријем. Семинар се организује у оквиру ЕУ програма “Европа за грађане“ у сарадњи са Јеврејским документационим центром из Милана и Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Први четвородневни семинар за 35 наставника из целе Србије под називом “Учимо од прошлости – делујемо за будућност“ биће одржан од 23. до 26. августа у хотелу Шератон у Новом Саду. У оквиру програма полазници ће чути предавања еминентних српских стручњака као и угледних предавача из Немачке, Италије, Румуније и САД. На овај начин наставља се сарадња Архива Војводине и “Тераформинга“ на оснажењу културе сећања на страдања у Другом светском рату.
– Важно је да се бавимо историјом, посебно оним догађајима који су утицали на судбине хиљаде људи, на судбину света и друштва у целини. Нажалост, Холокауст је појава која у свакоме мора изазвати стид и покајање, али не сме да се заборави, јер једино и може да служи за наук да се никада више не понови. Нажалост, и данас се људи прогоне, убијају и маргинализују, на основу верске, националне, политичке и друге припадности, а предрасуде долазе из незнања и због недостатка свести о томе да смо сви људска бића са једнаким правима на живот. Зато о овим темама треба увек и гласно говорити, зато је важно да се то чини системски, у школама, да млади на време буду суочени са узроцима и размерама последица нечовечности и нетолеранције. Драго ми је што су се установе и организације ујединиле на међународном нивоу како би допринеле том узвишеном циљу – нагласио је члан Градског већа за културу Далибор Рожић.
Институт “Олга Ленгел“ је непрофитна организација усмерена на креирање програма за образовање и професионални развој наставника који подучавају о Холокаусту и људским правима у САД и Европи. Основан је да би се наставило дело Олге Ленгел, жене која је преживела Холокауст и која је својим ангажовањем допринела активном образовању будућих генерација о Холокаусту и разумевању значаја које едукација о Холокаусту има до данас. Живот Олге Ленгел и њени мемоари послужили су као инспирација за настанак чувеног романа Вилијама Стајрона и филма “Софијин избор“ Алана Пакуле. Институт је од 2012. године организовао 31 семинар за наставнике у Европи и то у Румунији, Бугарској, Аустрији, Грчкој, Пољској, Италији, Португалу, Литванији и Украјини.