СВАКО ЋЕ СЕ ИЗ РАДНОГ АНГАЖМАНА ПОВУЋИ КАДА ЖЕЛИ!

Dok druge države povećavaju starosnu granicu za penziju, Mađarska je od 1. januara 2026. granicu potpuno ukinula u korist individualnog izbora.
Za Štajerske novice iz Budimpešte piše: akademik Vlastimir Vujić

Mnogi rade kao penzioneri

Mađarska je od 1. januara ove godine zvanično ukinula dosadašnju obaveznu starosnu granicu za odlazak u penziju (što praktično znači da radnici više neće morati da se penzionišu sa navršenom 65. životnom godinom! Ubuduće svako će moći da se opredeli za mirovinu onda kada mu to najviše odgovara, u zavisnosti od ličnog zdravstvenog statusa, finansijske sigurnosti i dužine radnog staža! Ovaj model primenjivaće se postepeno, a prvi koji će moći da iskoriste ova pravila biće građani rođeni 1961. godine. Ovu promenu u državnom penzionom sistemu Mađarske diktirala su dva razloga. Prvi je – velika transformacija svetskog  tržišta radne snage, a drugi – sve veći broj ljudi vrlo je aktivan i u poznim godinama!?

Radnici koji su ispunili uslove za penziju uz podnešeni zahtev istovremeno mogu da nastave sa radom dok primaju penziju! Pomenuta odredba eliminisala je dosadašnja ograničenja u pogledu visine prihoda ili radnog veka posle 65. životne godine. Konkretno, to se odnosi na skraćeno radno vreme, odnosno na honorarne angažmane i(li) rad na daljinu!

Ovde treba podvući da – iako je eliminisana starosna granica – pojedini kriterijumi (ipak) su ostali na snazi. Da bi ostvario pravo na punu penziju, neophodno je da zaposleni ima najmanje 20 godina (upisanog) radnog staža, dok je za delimičnu penziju predviđeno najmanje 15 godina staža i napunjenih 65 životnih godina!

Jedna od najvažnijih  odredbi u novom mađarskom penzionom sistemu odnosi se na žene jer priznaje njihov „nevidljivi“ rad u domaćinstvu i brigu o porodici. Prema novom zakonu ženama je u radni staž uračunato i vreme provedeno u podizanju dece! Ukinut je i stari model koji je ograničavao pravo na takozvanu „udovičku“ penziju u slučajevima kada su bračni partneri živeli odvojeno. Od početka ove godine, pravo na ovu vrstu penzije neće zavisiti od životnih okolnosti, već od činjenice da je postojao zakonski brak u trenutku smrti jednog od supružnika. Cilj ove mere je da spreči nepravde koje su u prošlosti dovodile do isključivanja velikog broja žena i muškaraca iz penzionog sistema nakon smrti partnera!

Nova ključna izmena odnosi se i na način obračuna penzija. Svi koji se penzionišu po novim pravilima dobijaće novčane prinadležnosti na osnovu modela koji uključuje indeksiranje i usklađivanje sa inflacijom, ali će prvo povećanje i prvu 13. penziju dobiti tek u 2027. godini. To znači, da će novopečeni penzioneri tokom prvih 12 meseci dobijati fiksni iznos novca, bez povećanja.

Evidentno je jedno – mađarska reforma penzionog sistema (u kojem je i nova etapa odnosa države prema zaposlenima, kao i socijalna zaštita žena i dece) koju mnogi analitičari smatraju „pametnim odgovorom na demografske izazove“ – MOGLA BI DA BUDE MODEL i ZA DRUGE ZEMLjE SREDNjE i JUGOISTOČNE EVROPE – jer one postepeno povećavaju starosnu granicu za penziju, što neretko izaziva nezadovoljstvo građana i dovodi do osećaja nesigurnosti – dok mađarski pristup deluje  suprotno ukidajući čvrste granice u koristi pojedinačnog izbora!Podvucimo na kraju da će uspeh pomenute reforme prevashodno zavisti od njegove primene u praksi, uz (naravno!) – precizno praćenje budžeta, kao i pravovremenog usklađivanja penzija sa ekonomskim kretanjima.   

Izvor: https://stajerska.eu/2026/01/14/svako-ce-se-iz-radnog-angazmana-povuci-kada-zeli/

Foto: Pixabay

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *